12 Haziran 2019 Çarşamba 20:08
Hurda araç ÖTV indirimi ne kadar oldu? Hurda Araç ÖTV İndirimi Resmi Gazete'de yayınlandı!
Takip Et:

Köprü geçiş cezalarının silinmesi ve hurda araçlara ÖTV teşviki gibi konuları bulunduran torba yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Yürürlüğe giren yeni torba yasayla ÖTV indirimlerine ilişkin detaylar ortaya çıktı. İlgili kanun hükümlerine göre hurda araçlar yeni otomobil alımlarında kullanıldığında ÖTV tutarının 15 bin TL’si ödenmeyecek. Eski yasaya göre hurda araçlarda 10 bin TL ÖTV indirimi yapılmaktaydı.

Bunun yanı sıra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen ve ceza yiyen panelvan, kamyonet gibi araçların geçiş cezaları silindi. Açılan davalar iptal edildi ve yargılama giderleri taraflara bırakılmak suretiyle sona erecek. Vekalet ücretleri talep edilmeyecek ve kişi eğer geçiş cezasını ödemiş ise 3 ay içerisinde başvuru yaparak para iadesini alabilecek.

Resmi Gazete Metni;


MADDE 15 – 25/6/2010 tarihli ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 5 – 1/1/2019 tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçilmesi nedeniyle 30 uncu maddenin ikinci fıkrası uyarınca idari para cezası verilmez, verilmiş olanlar tebliğ edilmez, tebliğ edilmişlerin tahsilatından vazgeçilir, varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığına karar verilir, yargılama ve takip giderleri taraflar üzerinde bırakılır ve vekâlet ücretine hükmedilmez. Söz konusu cezalar kapsamında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar başvurulması halinde maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar red ve iade edilir.”

Hurda Araç ÖTV İndirimi Resmi Gazete Hükmü;

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31/12/2019 tarihine kadar, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi 16 ve daha büyük yaştaki araçların adına kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler tarafından, ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescili silinerek, doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde, her bir araç için aynı cins  (87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan araçlardan sadece motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen) yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden özel tüketim vergisinin 15.000 Türk lirasını aşmamak üzere araçların cinsleri ve özelliklerine (motor silindir hacmi, sınıfı, özel tüketim vergisi oranına esas matrahı gibi) göre Bakanlar Kurulunca tespit edilecek kısmı, terkin edilir.


Son Güncelleme: 12.06.2019 20:08
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.