İhracatta Teknolojik Ürünlerin Payı Artırılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oluşturulan ihracat planıyla mal ve pazarda çeşidin artırılacağına dikkat çekti. Pekcan, yüksek teknolojili ürünlerin ihracatına daha çok önem verileceğini açıkladı.

İhracatta Teknolojik Ürünlerin Payı Artırılacak

Fiyat ve finansal istikrarın yeniden sağlanabilmesi için bütçe disiplininin sağlanması gerektiğini söyleyen Pekcan, büyüme eğiliminde bir ekonomi hedeflendiğini söyledi. Yeni Ekonomi Programı hazırlanırken pek çok görüşün alındığına ve Ticaret Bakanlığı’nın destek verdiğini hatırlatan Pekcan, somut yaklaşımlara dikkat çekti.  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni modelin orta vadede büyümeye yönelik ekonomik değişimin sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.

Türkiye’nin 2018 yılı ilk yarısında ihracatta yüzde 6,2 büyüme kaydettiğini vurgulayan Pekcan, net ihracat katkısından söz etti. Ticaret Bakanı, ekonomideki dengelenmenin kontrolü için ihracatın katkısının büyük olduğunu ve ihracat hacmini genişletmek için adımlar atıldığını paylaştı.

Elektronik İhracat Platformu Hayata Geçirilecek

Pekcan, Türkiye’nin elektronik ticaret hacminin uluslararası piyasadaki geçerliliğinin artırılması gerektiğini aktardı. Bu anlamda Elektronik İhracat Platformu’nun kurulacağını söyleyen Bakan, böylelikle ortadaki büyük bürokrasi engellerinin ve kaçakçılığın azaltılacağını kaydetti.

Ticaret Bakanı, ihracat teşvik sisteminde de yeniliklere gidileceği ve yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Amacın desteklere ve teşviklere en kolay yoldan ulaşılması olduğunu söyleyen Pekcan, ihracat pazar payı artırma çalışmalarının sürdürüleceğine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 14:36

YORUM EKLE