İlk Maaş Güncellemesi Aralık'ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında asgari ücreti belirlemek için ilk toplantıyı 6 Aralık 2018 günü yapacak. Toplantıda; işçi, işveren ve hükümet temsilcileri yer alacak.

İlk Maaş Güncellemesi Aralık'ta

7 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri için ilk toplantının 6 Aralık 2018 günü yapılmasına karar verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıda işçi, işveren ve hükümet yetkilileri yer alacak. Toplantıda işçi temsilcisi olarak İşçi Sendikaları Konfederasyonu yer alacak. Masanın işveren sandalyesinde ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu oturacak.

Döviz kuru dalgalanmaları sebebiyle asgari ücretli vatandaşların büyük kayıplar yaşadığı gündeme geliyor. Bundan dolayı da değerlendirmelerin mevcut asgari ücret üzerinden değil 2 bin TL üzerinden yapılması önerisi getirildi. Asgari ücret tespit komisyonunda bu yıl bir ilk yaşanacak. Masada ilk kez bir asgari ücretli işçi yer alacak.

15 Kişiden Oluşan Heyet Belirleyecek

Asgari ücret, her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 15 kişilik bir heyet ile belirleniyor. En fazla üye sayısına sahip olduğu için masada işçileri temsil edecek olan sendika, Türk-İş olarak karşımıza çıkıyor. Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden birisi komisyona başkanlık ediyor ve en az 10 üye asgari ücret için oylama yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 02:24

YORUM EKLE