İmar Barışı Başvuruları Ne Zaman Bitecek? İmar Barışı İçin Son Tarih Ne Zaman?

31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş kaçak yapılar için imar barışı uygulaması gündeme alındı. İmar barışı başvuruları ne zaman bitecek ve imar barışı için son tarih ne zaman? İmar barışı için şuana kadar 18 milyar 500 milyon TL'ye yakın bütçe oluşturulduğu öğrenildi.

İmar Barışı Başvuruları Ne Zaman Bitecek? İmar Barışı İçin Son Tarih Ne Zaman?

Türkiye genelinde bulunan 13 milyonu aşkın kaçak yapının kayıt altına alınabilmesi için uygulamaya başlanan imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. İmar barışı için başvuruların 15 Haziran 2019 tarihine kadar devam edeceği açıklanmıştı. 31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı olarak inşası gerçekleşen yapıları kapsayan imar barışı için başvuruların 15 Haziran tarihine kadar yapılması gerekiyor.

18 Milyar 500 Milyon TL Bütçe Oluşturuldu

Türkiye genelinde milyonlarca konutun imar ve iskan probleminin giderilebilmesi için yürürlüğe giren düzenlemeye şuana kadar milyonlarca kişi başvuruda bulundu. Uygulama noktasında 11 aylık süreçte 18 milyar 418 milyon 733 bin TL girdi oldu. Başvuru sayısı ise 8 Haziran 2018 tarihinden bu yana 9 milyon 841 bin 385’e ulaşmış durumda.

En Fazla Başvuru İstanbul’da Yapıldı

İstanbul genelinde 2 milyonu aşkın kaçak bina bulunduğu belirtilirken, 1 milyon 722 bin 696 kişinin başvuruda bulunduğu belirtiliyor. İstanbul’u ise 795 bin 934 başvuru sayısıyla İzmir, 452 bin 295 başvuru sayısıyla Ankara takip etmekte.

İmar Barışı Bedeli İçin Son Tarih 30 Haziran

İmar barışı ile elde edilen gelirin tamamı genel bütçeye aktarılacak ve kaynak şehir imarının yeniden düzenlenebilmesi için kullanılacak. Başvurular 15 Haziran 2019 tarihinde sona eriyor ve barış bedelinin ise 30 Haziran 2019 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülke genelindeki ruhsatsız yapıların kayıt altına alınabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş konut veya işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilmekte ve Bakanlığın yetkilendirdiği kurum veya kuruluşlara da başvuru yapılabilmektedir.

E-devlet İmar Barışı İçin Gerekli Bilgiler

- Cep telefonu ve e-posta adresi

- Yapının tam adresi 

- Yapı tapuluysa ada ve parsel detayları 

- Toplam inşaat alanı

- Yapıdaki konut ve iş yeri sayısı,

- Yapının veya arsanın emlak vergi birim değeri 

- Yapının yer aldığı arsanın alanı

- Yapı sınıfı

- İmar kanununa aykırılık varsa, bu aykırılığın belirtilmesi 

- Yapının veya arsanın 1 tane fotoğrafı gerekmektedir.

İmar Barışı İçin 2 Kritik Bilgi

İmar barışı başvurusunda bulunacak kişinin öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alması gerekmektedir. Belgenin alınacağı son tarih ise 15 Haziran olarak açıklandı. Bir diğer önemli nokta ise tapu alım süreci olarak karşımıza çıkmakta. Yapı Kayıt Belgesi’ni almış olan vatandaşlar Kat Mülkiyetli tapu alması gerekmekte.

Başvuru Tarihi Uzatılacak mı?

İmar Barışı için son başvuru tarihinin uzatılmayacağı belirtilmekte ve başvuruların yeniden gündeme alınmayacağı duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 21:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler