İmar Barışına Başvuran Kişi Sayısı 10 Milyonu Buldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı çerçevesinde 890 bin konutun geri dönüşümünün başladığını duyurdu. Kurum, devlet kasasına 900 milyon 700 bin TL'lik bir girdi olduğunu açıkladı.

İmar Barışına Başvuran Kişi Sayısı 10 Milyonu Buldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı ile ilgili son gelişmeleri Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nda aktardı. Emlak Bankası’nın açılışı hakkında da konuşan Kurum, açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağını söyledi. Kentsel dönüşümün bütün hızıyla sürdüğünün altını çizen Kurum, 890 bin konutun geri dönüşümünün başladığını aktardı. Geri dönüşüm için çalışmaların devam ettiğini konuşan Bakan, 6 milyar konutun dönüşmesi gerektiğini belirtti.

Hedefin her yıl 300 bin konutun dönüştürülmesi olduğunun altını çizen Bakan, 20 yıllık bir süreç içerisinde geri dönüşümün tamamlanacağını anlattı. Yerel yönetimle gerekli bilgilerin paylaşılacağını ifade etti ve eylem planlarında öncelikli konumların belirlendiğini aktardı. Kentsel dönüşümün ikiye ayrıldığının altını çizen Bakan, fay hatları üzerinde bulunan konumlarda nitelikli bir çalışma yürütüleceğini söyledi.

Teknik ve Mali Koşullar Belirlendi

Bakanlık tarafından teminat şartlarının belirlendiğini ve mali kriterlere uyulmak koşuluyla vatandaşların mağduriyetlerinin önleneceği aktarılıyor. Stratejik olarak geri dönüşüm sürecinin tamamlanmasıyla mevcut yoğunluğun en az 8-10 kat artacağı ancak bunu geçmeyecek projelerin yürütüleceği öğrenildi.

İmar barışında çalışmaların 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldığının altı çiziliyor. Bununla birlikte şuana kadar yapılan başvurularla devlet kasasına 900 milyon 687 bin 17 milyar TL girdiği aktarılıyor. Kentsel dönüşüm bağlamında İl Müdürlükleri’ne büyük bir görev düştüğünü de konuşan Bakan, sürecin tamamlanmasıyla bütün vatandaşların memnun edileceğini aktardı. Şuana kadar 1,4 milyar TL’lik harç geliri elde edildiğini sözlerine ekleyen Kurum, ilerleyen günlerde gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağı sözleriyle açıklamasını noktaladı.

Tarihi Noktalara Önem Verilecek

Türkiye genelinde özellikle de yıkılma tehlikesi altında olan tarihi bölgelerin imarları için çalışmalara öncelik verileceği aktarılıyor. Antik çağlardan birçok nitelikli eserin bulunduğu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde uzmanların yoğunlaşacağı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 13:40

YORUM EKLE

Popüler Haberler