İndirim İçin Son Fırsat

Konut ve iş yeri satışlarında KDV ve tapu harçlarında indirim kararı alınmıştı. 31 Ekim günü sona erecek yüzde 10 indirimin devam etmesi için büyük bir talep mevcut durumda.

İndirim İçin Son Fırsat

Vatandaşın alım satım işlerinde ortaya çıkan masrafların azaltılması ve teşvik amaçlı Katma Değer Vergisi (KDV) ve tapu harcı indirimi yapıldı. Yüzde 10’luk indirimle ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, uygulamanın uzatılması ile ilgili açıklamalarda bulunmuşlardı. Konutta stokun eritilebilmesi ve gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla yapılan indirim önemli bir artış yaşanmasını sağladı.

Yüzde 18’lik KDV oranı yüzde 8 bandına, tapu harçlarından alınan tutar oranı da yüzde 4’ten 3’e düşürülmüştü. Kapsamın artırılması yönünde taleplerin gelmesi üzerine de iş yeri satışları için de indirim yapılması kararı verilmişti.

Tapu Harcı İndiriminin Kalıcı Olması Gerekiyor

Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, düzenlemeyle birlikte sektörün hareketlendiğini ve önemli aşamalar kaydedildiğini duyurdu. Yapılan indirimin Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağladığından bahseden Taylan, indirimin devam etmesi yönünde beyanat verdi.

Tapu harcı için yapılan indirimin yetersiz olduğunu da konuşan Taylan, oranın yüzde 4’ten yüzde 2’ye indirilmesi gerektiğini dile getirdi. KDV oranında yapılan indirimin yeterli olduğunu da sözlerine ekleyen Taylan, aksi halde vatandaşın zarar göreceğini değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 12:40

YORUM EKLE