İnşaat Sektöründe 6 Ayda 550 Bin İşçi İşten Çıkarıldı!

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, son 6 ay içerisinde inşaat sektöründen 550 bin işçinin işine son verildiğini duyurdu. Ağar, işten çıkarmalarla sayının 1 milyon 259 bin 940'a düştüğünü açıkladı.

İnşaat Sektöründe 6 Ayda 550 Bin İşçi İşten Çıkarıldı!

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, inşaat sektöründeki daralma sebebiyle son 6 aylık dönemde 550 bin işçinin işten çıkarıldığını açıkladı. Ağar, inşaat sektöründe Temmuz 2018 döneminde 1 milyon 805 bin 928 bin işçi çalışırken şuanda bu sayının 1 milyon 259 bin 940’a düştüğünü aktardı. İnşaat sektöründe işlerin iyi gitmediğinin altını çizen Ağar’ın konuşmasından satır başları.

Kamuda İstihdam Sayısı Düştü

Geçtiğimiz yıllarda kamuda 125 bin üye olduğunu aktaran Ağar, şuanda 25 bin üye kaldığından söz etti. Bu sayının 10 bininin taşeron işçi olup daha sonra kadroya alınanlardan oluştuğunu konuşan Ağar, toplam üye sayısının 180 binden 53 bine düştüğünü söyledi.

Ücret artışlarının Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesine bağlanmasının işçileri sıkıntıya soktuğunu vurgulayan Ağar, işçilerin toplu sözleşmelerden yararlanamadığını hatırlattı. Ağar, taşeron işçilikten kadroya geçenler arasında asgari ücretlilerin olduğunun altını çizerek sektörde adaletsizliğin olduğunu konuştu.

Ağar, Kamu İktisadi Teşebbüsü bünyesinde görev alan ve kadroya alınmayan 85 bin taşeronun mevcut olduğunu anlatarak işçiler için dava açılacağını kaydetti. Toplu iş akdinin bir mecburiyet olduğundan söz eden Ağar, ayın 21’ine kadar taleplerin belirleneceğini açıkladı.

İşlere Büyük Bir Yığılma Var

Ağar, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na 1000 maden işçisi alımları için 60 bin kişinin başvuru yaptığını anımsattı. İş imkanı için insanların soğuk hava şartlarına rağmen İş Kurumlarının önünde beklediğini konuşarak, başvuru sayısının 18 Şubat günü açıklanacağını kaydetti.

Sendika Üyesi İşçiler İşinden Çıkarılıyor

Ağar, 284 taşeron firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini vurgulayarak bu kişilerin sendikalı yapılamadığını aktardı. Bundan dolayı işçi sıkıntıları ile ilgilenilemediğinin altını çizerek, sadece örgütlü olunan bölgelerin denetlenebildiğini söyledi. Ağar, özel sektörde sendika üyesi işçilerin zaman zaman işlerinden edildiğini konuşarak bu durum için ağır müeyyidelerin olması gerektiğinden söz etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 21:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler