İnternetten Satış Yapan Ev Kadınları Vergi Muafiyetinden Yararlanacak!

Ev hanımlarına emeklilik yolu açan ve vergi muafiyeti sağlayan kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçti. Yeni düzenlemeyle ev hanımlarına tanınan yenilikler içeriğimizde yer almaktadır.

İnternetten Satış Yapan Ev Kadınları Vergi Muafiyetinden Yararlanacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alan ve yüz binlerce vatandaşın merakla beklediği en hanımlarına vergi muafiyeti tasarısı parlamentodan geçti. Kendi evinde ürettiği ürünlerini intenette satışa sunan ev hanımlarından vergi alınmaktaydı. Konuya ilişkin kamuoyundan tepki gelince, TBMM konuyu gündemine aldı. Ev hanımlarının emekli olabilmesine de olanak sağlayan yeni tasarıyla, intenet satışlarından vergi alınmamasına karar verildi.

300 bin Ev Hanımını Etkiliyor

300 bini aşkın ev hanımının intenet üzerinden yapacağı satışlar da artık esnaf muafiyeti kapsamına giriyor. İşyeri sahibi olmayan ancak ürünlerini web sayfaları üzerinden dolaşıma sokan ev hanımları, yıl içerisindeki satış tutarı asgari ücreti aşmaz ise vergi alınmayacak.

12 aylık hesaplamaya göre yıllık 30 bin 700 TL’den daha fazla satış yapmayan ev hanımları vergiden muaf tutulacak. Yüz binlerce ev hanımını sevindiren bu imkandan faydalanmak isteyen kadınların, belgeleriyle SGK’ya müracaat etmesi ve 26 gün prim ödemesi yeterli olacaktır. 2019 yılında aylık 709,52 TL’lik ödeme yapılarak sigortalı olunabilmektedir. Böylelikle kişiler hem hastanelerden ücretsiz olarak faydalanabilmekte hem de emekli olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 23:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler