İş Kurmak İsteyen Gençlere 50 Bin TL Hibe Verilecek! KOSGEB Destek Detayları

KOSGEB, iş kurma planı yapan gençlere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi olanağı sağlamaktadır. KOSGEB desteği ile ilgili detaylar ve daha fazlası içeriğimizde....

İş Kurmak İsteyen Gençlere 50 Bin TL Hibe Verilecek! KOSGEB Destek Detayları

Devlet, iş kurmayı planlayan gençlere motivasyon sağlamak için birtakım destekler vermektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için teşvikler verilmekte ve adaylara KOSGEB kapsamında 32 saatlik eğitimler verilmektedir. Hibe ve faizsiz kredi olanakları sağlanarak gençlerin iş hayatında aktif rol oynamasının önünün açılması istenmektedir.

KOSGEB Destek Detayları Nelerdir?

KOSGEB eğitimlerini tamamlayan bireyler girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Hazırladığı projesini hayata geçirmek isteyen gençlere 150 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Kamu desteğiyle iş kurma planı yapan kişiler büyük bir sermaye birikimine sahip olmalıdır. Bundan dolayı 18-30 yaşındaki kişilere destekler sağlanmaktadır.

Hibe Detayları Nelerdir?

KOSGEB hibelerinden yararlanmak için işinizi kabul ettirmek zorundasınız. İşletmenizin faaliyet göstereceği sektörü ve projeyi seçtikten sonra ne üzerine üretim yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Özellikle de yeni üretim planıyla gelen gençlere hibe ve destek verilme ihtimali daha yüksektir. Sektör konusunda araştırma yapılmalı ve girişim yapmak istediğiniz uzmanlarla görüşme yapılması öneme sahiptir.

En Çok Başvuru Yapılan Sektörler Hangileridir?

Türkiye’de KOSGEB başvurularında bütün sektörlere yoğunluk vardır. Ancak kasap, terzi, mobilya imalatı sektörleri için çok büyük bir ilgi söz konusudur. KOSGEB’te alınan kararlarla teknolojik ürünlere yönelik destekler de verilmektedir.

6 Aya Kadar Prim Desteği Verilmektedir

Teşvikten yararlanma imkanı bulan ve 100 bin TL gelir elde eden kişilerin ödeyecekleri gelir vergisi tutarı 4 bin 350 TL’dir. Ancak destek almayan kişi için bu tutar 26 bin 650 TL’ye denk gelmektedir. Proje onayı alan kişilere aynı zamanda yeni destekler de söz konusu olmaktadır. 1-3 kişinin istihdamını gerçekleştiren ve 18-25 yaş aralığındaki gençlere bir aylık ücret ve sosyal güvenlik primleri ödeniyor.

Bu durumda küçük işletmelerde çalışan elemana 6 aylık maaş ödemesi yapılmış olacaktır. Kadın ve engellilere ise 18 aya kadar destek fırsatı sağlanmaktadır.

Başvuru İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuracak kişilerin işe başlama sürecini kanuni süreçteyken bildirmelidir. İşyerindeki bütün ortakların 29 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Kurum üçüncü dereceye kadar akrabalardan devralınmamış olmalıdır, işletmeye sonradan ortak olanlar destekten yararlanamaz.

3 Yıl Vergi Muafiyeti İmkanı

29 yaşını doldurmayan ve işyerini hayata geçiren kişiler 3 yıl vergilerden muaf tutulmaktadır. Bu vergi muafiyetiyle ortalama olarak 22 bin 300 TL’lik ödeme vergiden muaf sayılır. Düzenlemeye göre işletmenin hangi alanda faaliyet gösterdiği de şartlar arasında değildir. İşletme sahibinin 29 yaşını doldurmamış olması aranan tek şarttır.

Anonim Şirketlere Sağlanmıyor

Şahıs şirketlerine vergi avantajları sağlanırken anonim ve limited şirketlere gelir vergisi teşviki sağlanmamaktadır. Kolektif ve adi ortaklıklarda ise vergi ödemeleri konusunda daha avantajlı olabiliyorsunuz.

KOSGEB Hibe Alma Detayları Nelerdir?

KOSGEB hibelerinin alınabilmesi için 70 saatlik eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Girişimciler bu süreçte iş planını hazırlar ve KOSGEB jürileri işletme planını dinler. Jüriden onay alan kişilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi sağlanıyor.

Başvuru yapacakların başka şirketlerle ortağı bulunmamalıdır. Son bir yıl içerisinde şirket açılışı veya kapanışı yapanlar hibelere başvuramaz ve Bağ-Kur primleri işletme tarafından yatırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:25

YORUM EKLE