İşbirlikler İçin Kollar Sıvanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MÜSAİD EXPO açılışında konuştu. Varank, yeni işbirlikleri ve ortaklaşa kazanımların peşinde olduklarını duyurdu.

İşbirlikler İçin Kollar Sıvanıyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Deneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen konferansta konuşan Bakan Varank, etkinliğin Türkiye’deki en büyük ticaret fuarı olduğunu söyledi. 140 farklı ülkeden yatırımcıların ağırlandığından bahseden Varank, ticari ortaklıklar ve yeni işbirlikleri planlarının olduğunu duyurdu. Yeni işbirlikleri peşinde olduğunun altını çizen Bakan, ticaret savaşından hiçbir ülkenin galip çıkamayacağını anımsattı.

MÜSİAD EXPO’nun somut adımlar atmakta olduğunu aktaran Varank, döviz kurlarındaki dalgalanmadan bahsetti. Yaşanan dalgalanmaların hiçbir sebeple açıklanamayacağını konuşan Bakan, ihracatın geçen yıla göre yüzde 8 artış gösterdiğinin altını çizdi. Bu rakamın aslan payının sanayi sektöründe olduğunu sözlerine ekleyen Varank, sanayideki rekabetin önemine yer verdi.

Yerli ve Yabancı Yatırımcılar Eşit

Varank, izlenen politikalarla yabancı yatırımcıyı teşvik edebilmek için hem yerli hem de yabancı yatırımcının eşit konuma getirildiğini ifade etti. Hükümetin ticarette bürokrasiyi azalttığını ve yatırımcı dostu bir ortam yarattığını paylaşan Bakan, izlenen politikanın uzun vadeli yatırımları hedeflediğini kaydetti.

Dışa bağımlılığın azaltıldığı ve teknolojik yeniliklerin önünün açıldığı proje girişimlerinin hayata geçirildiğini anlatan Sanayi Bakanı, başarının işbirliğinden geçtiğini hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler