İşçi İkramiyesi Ödeme Tarihleri Belli Oldu! Hangi İşçilere İkramiye Ödenecek? 2019 İşçi İkramiyeleri

Devlete bağlı kurumlarda görev yapan memurların merakla beklediği tarihler açıklandı. 2019 yılı memur ikramiyelerinin ödeneceği tarihler belli oldu. İşte ikramiye tarihleri ve ikramiye alacak personeller.

İşçi İkramiyesi Ödeme Tarihleri Belli Oldu! Hangi İşçilere İkramiye Ödenecek? 2019 İşçi İkramiyeleri

Binlerce kamu çalışanın merakla beklediği ikramiyeler hesaplara yatacak. 26 gün üzerinden verilen ikramiyelerin tamamı 31 Mart 2019 tarihi itibariyle ödenmiş olacak. Yaklaşık 500 bin kamu görevlisinin Ocak ayında aldığı 26 günlük ikramiyenin diğer kısmı ise 31 Mayısta çalışanların hesaplarına yansıtılacak.

İkramiyeler, devlet kurumlarında ya da hak sahibinin 50%’sinden fazlasının devlet kurumu olan işletmelerde çalışan bütün çalışanlara  devlet tarafındanverilen ödenektir.

Çalışanlara Yatacak İkramiye Tutarı Ne Kadar Olacak?

Kamu çalışanlarına Ocak ayında yatırılan 792.57 Türk Lirası ikramiyenin ikinci kısmı da 31 Mayıs 2019 tarihinde çalışanların hesaplarına 792.57 Türk Lirası olarak aktarılacak. İkramiyelerin ilk kısmı ise 17 Ağustos tarihinde çalışanların hesaplarına yansıtılmıştı. İkramiyeler, mesai ücretleri, yol ve yemek masrafları dikkate alınmadan hesaplanan brüt maaş tutarı üzerinden hesaplanıyor. 15% vergi diliminde bulunan ve 2500 Türk Lirası maaş alan bir çalışanın alacağı ikramiye tutarı ise 1.803,29 Türk Lirası olarak hesaplandı.

Yılda iki kez olacak şekilde ödenen ikramiyeler aracılığıyla asgari ücret ile çalışan bir kamu görevlisi toplamda net 3072 Türk Lirası almış olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karar ile kamu görevlilerine (belediyelerde kadroya giren taşeron işçiler hariç) ek ikramiye halkına sahip olmuşlardı. Karar ile ilk ödemeler 7 Aralık’ta yapılmıştı.

İkramiye Tutarları Maaş İle Orantılı Olacak

Kamuda çalışan memurlar için maaş miktarları fazlalaştıkça alacakları ikramiye tutarları da artıyor.  3000 Türk Lirası brüt maaşlı çalışan bir memurun alacağı ikramiye 929.38 Türk Lirası, 4000 Türk Lirası brüt maaş ile çalışan bir memur ise 1239 Türk Lirası ikramiye alacak. 

İlave Tediye

İlave tediye, devlet kurumu statüsünde bulunan ya da sermayesinin 50%’sinden fazlası devlette olan kurumların çslışanlarına, yılda 13’er gün olacak şekilde, 4 kere yani toplam 52 gün olarak ödenmekte. Madenlerde çalışan işçilere ise +1 ilave tediye ödeniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 23:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel er
Nursel er - 1 yıl Önce

Neden ozel sektorde calisan isciye bayram ikramiyesi yok bizler insan degilmiyiz


Popüler Haberler