İŞKUR Eski Hükümlüye 38 Bin TL Hibe Desteği Verecek! İşte Şartlar

İŞKUR, belirli şartları taşıyan ve işyeri açma projesi olan eski hükümlülerin toplum hayatına yeniden kazandırılabilmesi için 38 bin TL hibe desteği vermektedir. Başvurular 1. (Nisan-Aralık) ve 2. (Eylül-Aralık) olmak üzere iki dönemde gerçekleşmektedir.

İŞKUR Eski Hükümlüye 38 Bin TL Hibe Desteği Verecek! İşte Şartlar

İŞKUR, eski hükümlülere 38 bin TL’ye kadar hibe desteği vermektedir. Bir sebepten cezaevine girmiş bireylerin topluma yeniden kazandırılabilmesi için maddi destek sağlanmaktadır. Ancak hibe olanağından yararlanılabilmesi için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir.

Eski Hükümlüye Hibeye Kimler Başvuramaz?

Af kapsamında bile olsa devlet güvenliğine, anayasal düzene, milli savunmaya, devlet sırlarını açığa çıkarmaya yönelik suçlardan hüküm giyenler hibe başvurusunda bulunamaz. Hüküm giyilen süreye bakmaksızın dolandırıcılık, rüşvet, kasten adam öldürme suçu sabit görülen eski hükümlüler de hibe olanaklarından yararlanamamaktadır.

Hibe Başvurusu İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuru planı yapan eski hükümlünün 18 yaşından büyük ve İŞKUR kaydı olması gerekmektedir. Bireyler;

Emekli olmamalı, kendine ait işyeri bulunmamalı ve işyeri planı yaptığı bölge sınırında ikamet ediyor olmalıdır. KOSGEB girişimcilik sertifikası, faaliyet gösterilecek sektörle ilgili ustalık belgesi olmak zorundadır. İcra durumlarıyla karşı karşıya kalanlar hibe başvurusu yapamazlar.

Ne Kadar Hibe Veriliyor?

İŞKUR’un şartlarını taşıyan eski hükümlülere 38.370 TL’ye tekabül eden hibe verilmektedir. Bu rakam brüt asgari ücret tutarının 15 katı olarak karşımıza çıkmaktadır. Başvuruların Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine yapılması gerekmekle birlikte destek başvuruları Nisan-Aralık ayı içerisinde yapılacak. İkinci dönem hibe başvuruları ise Eylül ve Aralık ayı dönemlerini kapsayacak.

Eski Hükümlülerin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?

Hibe başvurusunda bulunan eski hükümlünün, işyeri sahibi olması gerekmektedir. Farklı kurumlardan maddi destek alanlar destekten yararlanamaz. Eski hükümlü, en az 3 yıl oyunca işletmeyi faal tutmak zorundadır. Aksi taktirde yapılan ödemelerin tamamı faiziyle birlikte talep edilir. Ortaya çıkabilecek zararlara karşın işletmenin 3 yıl süreyle sigortalatılması gerekmektedir.

İŞKUR Hangi Giderleri Desteklemez?

Depozito, fatura, işçi maaşları, ürün bedelleri, cezalar, demirbaş giderleri, işletmeye yönelik olmayan yatırımlar için oluşabilecek giderler karşılanmamaktadır. Üstelik kira bedelinin yüzde 60’ı 6000 TL’yi aşan işyerleri için kira desteği verilmemektedir.

İŞKUR Eski Hükümlüye Hibe Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Hibe başvurusunda bulunacak bireyler;

Adalet Bakanlığı’nın talep formu, proje formu, kimlik fotokopisi, ustalık belgesi, KOSGEB sertifikası, bütçe tablosu, icra durumu olmadığına dair belgeyi teslim etmelidir.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 17:58

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alattin köse
Alattin köse - 11 ay Önce

Hayvancılık yapmak istiyorum eşimin üstüne kayıtlı işletmesi var Bi sorun olur u acaba şimdiden teşekkür ederim

Yılmaz
Yılmaz - 9 ay Önce

Eski hükümlülük, ancak cezaevindeki yemek paralarımın borcu var
Engel olur mo?

Caner
Caner - 5 ay Önce

Tck103 den ceza alanlar faydalanabiliyormu.


Popüler Haberler