25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:36
İŞKUR İşsiz Annelere Harçlık Uygulaması Başlıyor! Başvuru Şartları Neler? İşsiz Annelere Günlük 80 TL Harçlık Verilecek!
Takip Et:

Türkiye İŞKUR’dan annelere günlük 80 TL harçlık müjdesi verildi. Aylık 2 bin 400 TL harçlık desteğinden yalnızca 0-15 yaş arası çocuk sahibi olan kadınlar yararlanabilecek.

Harçlık Başvurusu Detayları Nelerdir?

İŞKUR, işsiz anneler için günlük 80 TL ödeme yapmaya karar verdi. Kadın istihdamı sağlanması noktasında gündeme alınan Anne Projesi ile Desteklenmesine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları kamuoyuyla paylaşıldı. İŞKUR, istihdamın sağlanabilmesi ve artırılabilmesi, işsiz bireylerin mesleki niteliklerinin geliştirilebilmesi için faaliyet göstermektedir. Özel politika anlamında faaliyet gösterebilecek grupların işgücü piyasasında yer alabilmesine yardımcı olabilme noktasında işgücü hizmetleri kapsamında usul ve esasları Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında duyuruldu.

Bu program kapsamında işsiz anneler için mesleki eğitim kursları ve eğitim programları verilmektedir. 100 günlük eylem planı kapsamında yapılan açıklamanın satır başlarından bir tanesi de ‘’Kadın istihdamının İşe Anne Projesi ile Desteklenmesi’’ maddesi olarak duyurulmuştu. İŞKUR’un düzenleyeceği mesleki eğitim kurslarıyla kursa katılan annelere günlük 80 TL ödeme yapılacak.

Harçlık Uygulamasının Kanuni Mahiyeti

15/7/2018 tarih ve 4 no.lu Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Karanamesinin 623. maddesinin 1 inci fıkrasının (b) bendinin (2) alt bendinde Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanlığının görevleri arasında;  “İstihdamda özel politika gerektiren grupların istihdamını kolaylaştırıcı mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri vermek veya verdirmek, diğer işgücü yetiştirme ve uyum programlarını uygulamak.” maddesi yer almaktadır.

Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin “Özel politikaların ve uygulamaların geliştirilmesi” başlıklı 99. maddesine göre, “Genel Müdürlükçe bu Yönetmeliğin amacına uygun olarak özel politika ve uygulamalar geliştirilerek bu kapsamda kurs, program, uygulama, proje ve protokol tasarlanabilir ve uygulanabilir.” hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca 1/4/2013 tarih ve 2013/1 sayılı Aktif İşgücü Hizmetleri Genelgesi’nin “E-Ortak Hükümler” bölümünün “6. Özel politika ve uygulamalar” başlıklı maddesinde; “Yönetmeliğin 99. madde hükmü doğrultusunda istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına, özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere Genel Müdürlükçe özel politikaların tasarlanması, uygulanması ve bu politikalardan yararlanacakların belirlenmesi mümkün olabilecektir. .

Bu kapsamda belirli amaçlara yönelik özel kurs, program, uygulama, proje ve protokol tasarlanabilecek ve uygulanabilecektir. İl müdürlüklerinin de bu konuda Genel Müdürlüğe önerilerde bulunabilmeleri mümkündür. Genel Müdürlükçe ihtiyaç duyulması halinde uygun bulunan projeler ile ilgili olarak ayrıca usul ve esaslar belirlenebilecektir.” hükmü bulunmaktadır.

Harçlık Uygulamasında Amaçlanan Ne?

İŞKUR, aktif işgücü kapsamında eğitim kursları, istihdamın korunabilmesi, artırılabilmesi ve geliştirilebilmesi, işsizlik oranının azaltılabilmesi için faaliyet göstermektedir. Bu anlamda İŞKUR’a kayıtlı bulunan ve sektörde iş olanağı bulamayan, mesleki olarak yeterli donanıma sahip olmayan bireylerin istihdam edilebilir hale getirilebilmesi amaçlanmaktadır.


Programla hedeflenen bir diğer nokta ise, mesleki deneyim ve iş tecrübesi bulunmayan kişilere deneyim kazandırarak bireylerin istihdam edilmesine olanak sağlamaktır. İşveren boyutunda ise, nitelikli personel alımı yapmak isteyen işverenler için de deneyimli bireyler yetiştirilmekte ve bu anlamda sektörün ihtiyacı bir anlamda karşılanmaktadır. İşverenler de bu noktada işe alma konusunda daha doğru bir karar alma fırsatı yakalayacaktır.

Türkiye genelinde özellikle de kadın istihdamının artırılabilmesi için önemli faaliyetler gösterilmekte ve İŞKUR’un anne projesi de bu maddeler arasında yer almaktadır. İşsizliğin önlenebilmesi konusunda aynı zamanda ‘’İşte Anne Birimi’’ oluşturulacak ve proje kapsamındaki annelere iş ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Destekten Yararlanma Şartları Nelerdir?

Projeden yararlanmak isteyen bireylerin ilgili Yönetmeliğin 32. maddesi uyarınca işbaşı programlarına katılma şartlarını taşıması gerekmektedir. Kadınların aynı zamanda kurs ve programlara katılım sağlamadan önce iş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olması gerekmekte. Sosyal yardım veya sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar olmakla birlikte yalnızca 0-15 yaş arasında çocuk sahibi olan kadınlar projeden yararlanabilecek.

Proje devam ederken eğer çocuk 15 yaşını tamamlar ise, bu durum kişinin projeden yararlanmasına engel mahiyetinde olmayacak. Evlat edinilen çocuklar için de bu durum geçerli olmakta ve kişi programa katılım sağlayabilmektedir.

Yüzde Elli Meslek Garantili Eğitim Kursu Detayları

Proje kapsamında en az yüzce elli oranında istihdam garantisi veren meslek eğitim kurslarıyla birlikte işbaşı eğitim programları uygulamaya koyulacak. Proje kapsamındaki kadınlar, İş Kulüplerinin bulunduğu il müdürlüklerinden iş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olmalıdır. Anne Birimleri ve İş Kulüpleri müşterek faaliyetler yürütecek İş Kulübünün bulunmadığı illerde ikamet eden kadınlar için iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanması sağlanacak.

Proje kapsamındaki kadınların İş Kulübü bulunan illerdeki Kulüp çalışmalarından faydalanabilmesi, İş Kulübü bulunmayan diler illerdeyse iş ve meslek danışmanlığı hizmetinin verilebilmesi noktasında en az yüzde elli oranında istihdam garantili mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına yönlendirilecek.

Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

0-15 yaş çocuklu kadınların, çocuk sahibi olduklarına dair belgeyi İŞKUR’a beyan etmeleri gerekmektedir.

Bununla birlikte; ‘’Sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan Kadınlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar” noktasında gerekli şartları taşıyan kadınların ilgili evrakları teslim etmesi gerekiyor.

İdari ve Maddi Yaptırım Detayları

İşte Anne projesiyle sağlanan destekten yararlanılabilmesi için ilgili hususlara aykırı davranışta bulunulması, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde kişinin kursla ilişiği kesilecektir. Ödemeler yasal faiz oranıyla hak sahiplerinden tahsil edilecektir. Birey, ilgili kanun hükümlerince belirlenen süre içerisinde yeniden kurs başvurusunda bulunamayacak ve kişi hakkında kamu davası açıklanacaktır.


Son Güncelleme: 25.05.2019 14:50
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
qnl 2019-07-06 11:40:20

Nezaman basliyor