İşsizlik Maaşı 2019 - İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alamaz?

Bir işyerinden çalışırken herhangi bir sakatlık, engel, zaruri hal olmadan işten çıkarıla sigortalı işçilerin, yen bir iş bulana kadar geçici olarak zorunlu giderlerini karşılaması için verilen yardıma işsizlik maaşı denir. İşsizlik maaşı çalışanlar için yasaların sağlamış olduğu güvenli bir kapı niteliğindedir. İşsizlik maaşı nedir,ne kadardır, hangi koşullar altında alınır ve kimler işsizlik maaşı alamaz? İşte detaylar...

İşsizlik Maaşı 2019 - İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alamaz?

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İş Sözleşmesi sonlandırılan bir sigortalı ilk önce istem dışı işsiz kalmış olması gerekir. Son 3 yılda 600 günlük prim yatırıp işten ayrılmadan son 4 ay önce o işyerinde sözleşmeye tabii çalışmış olmasına bakılır.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı için gerekli şartları yerine getiren sigorta sahibi bir işsiz aylık en az brüt 1.023,36 TL ile 2.046,72 TL işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşında Hangi Değişiklik Yapıldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edilen daha sonra mecliste düzenlenen torba yasayla 18 Ocak günü yürürlüğe giren kanun ile 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı değiştirilerek ‘sözleşmeye tabii olma’ şeklinde düzenlenmiştir.

İşsizlik Maaşı Nerden Alınır ve Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşten çıkarıldıktan sonra 30 gün içinde İş Kurumu’na yapılacak başvuruda e-devlet üzerinden başvuru formu alınıp; Nüfus kağıdı, işten çıkarılma belgesi, işsizlik maaş dilekçesi ile şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Kimler İşsizlik Maaşı Alamaz?

İşsizlik sigortasında yer almayan memur, TSK personeli, HSK çalışanları, YÖK çalışanları, Bağ-kurlular, işçi sendikası ve konfedarasyon başkanları, serbest meslek erbabları, askerliğini er veya erbaş olarak yapanlar ve ceza infaz kurumunda çalışan yükümlüler işsizlik maaşı alamaz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Süre ile Alınabilir?

İşsizlik maaşını 6 ay süre boyunca her ayın 5’inde PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler