İşsizlik Oranında Olumsuz Gelişme

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından verilen istatistiklere göre Temmuz ayı geçtiğimiz yıla göre yüzde 0.1 puan artış gösterdi.

İşsizlik Oranında Olumsuz Gelişme

Türkiye İstatistik Kurumu, milyonlarca kişinin merakla beklediği işsizlik verilerini duyurdu. TÜİK, Türkiye’deki işsizlik oranının geçtiğimiz yıla göre 0.1 oranında artış gösterdiğini açıkladı. Bu artışla birlikte işsizlik oranı yüzde 10.8’e tekabül etmekte. 2017-2018 Temmuz ayı işsizlik oranı rakamlarına bakıldığında 88 bin kişilik bir artış görüldüğü ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aydaki işsizlik rakamlarına bakıldığında da yine oranlarda artış görülmekteydi. Temmuz ayındaki işsizlik oranı geçtiğimiz aya göre de yüzde 0.6 oranında artış göstermekte. Temmuz ayında ise tarım dışındaki işlerde işsizlik oranının yüzde 0.1 oranında azaldığı açıklanmıştı. Yetkililer, Temmuz ayındaki işsizliği geçtiğimiz yıla göre yüzde 12.9 olarak tahmin etmişti.

Genç İşsizlerde Azalma Görülüyor

İstatistiklere bakıldığında genç işsizlik oranında yüzde 1.2 gerileme görüldü. TÜİK verilerine göre genç işsizlerin oranı yüzde 21,1 iken yüzde 19,9’a geriledi. Genel yaş grupları bazında bakıldığında ise işsizlik oranı yüzde 0.1 artış göstererek yüzde 11,1’e yükseldi.

İstihdam edilen kişi sayısı 2018 yılında 29 milyon 265 bin kişi olarak görülmekte. Yüzde 0.2 oranında bir artışla yüzde 48,2’lik özel sektör payı olduğu değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 21:05

YORUM EKLE