İstanbul Havalimanı'nın Hisseleri Satılıyor İddiası Doğru mu?

Üçüncü havalimanının yüzde 20 ortağı Kolin'in hisselerini sattığı iddia edilmesi üzerine milyonlarca kişi İstanbul Havalimanı'nın hisseleri satılıyor iddiası doğru mu sorusunu araştırmaya başladı. Yabancı basından edinilen bilgiye göre, İstanbul Havalimanı'nın yüzde 20'si ABD Bankası Lazard'a satıldı.

İstanbul Havalimanı'nın Hisseleri Satılıyor İddiası Doğru mu?

İstanbul Havalimanı ortaklarının bir kısmının 11 milyar dolar değerindeki paylarını satmaya hazırlandığı belirtildi. Satış için ABD’li yatırım bankası Lazard ile anlaşmaya varıldığı öğrenildi. İki farklı kaynaktan edinilen bilgide, Fransız Vinci mega projesi ile ilgilenilmekte. Vinci’yle birlikte TAV Havalimanları ve bunun yanı sıra Fransız ortağı Aeroports de Paris de alanın işletmecisi İGA ile yakından ilgilenmekte. Ferrovial Sa’nın da aynı projeye ilgi gösterdiği öğrenildi.

Kolin Payını Sattı ve Ortaklıktan Çıktı

Üçüncü Havalimanı işletmecisi olan İGA, 6.4 milyar dolar borçlandı. An itibariyle 39 milyar TL’lik borçlanmadan sonra firma Türkiye’de faaliyet gösteren en borçlu özel sektör işletmesi olarak karşımıza çıkmakta. Bu noktada şirketin devlete havalimanı kirası için yılda ortalama 1.1 milyar Euro ödeme yapması gerekmekte.

Üçüncü havalimanının yüzde 35’lik bölümü Kalyon İnşaat’a, yüzde 25’lik bölümü Cengiz İnşaat’a, yüzde 20’si ise Limak ve Mapa’ya ait. Kolin ise bu yıl aldığı flaş bir kararla yüzde 20 payını sattı ve ortaklıktan çekildi.

IGA yetkilileri ise firmanın hisse satışı yönünde bir planı olmadığını ifade etti. Vinci, ADP ve TAV yetkilileri ise hisse satışlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. ABD Bankası Lazard ise bu süreçte halen sessizliğini koruyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 14:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler