27 Nisan 2020 Pazartesi 17:18
İşten çıkarılan çalışanlar için devlet destekleri nelerdir? Devlet desteklerine nasıl başvurulur?
Takip Et:

2020 senesinde koronavirüs salgınının etkisini giderek artırması ile beraber pek çok iş yeri sahibi maddi sorunlar nedeniyle personelleri işten çıkarma yoluna gitti. İşten çıkarılarak mağdur olan vatandaşlar ise devlet tarafından ne gibi desteklerin verildiğini araştırmaya başladılar. Devlet tarafından işten çıkarılan vatandaşlar için bazı destekler verilmeye başlandı. Bu desteklerden yazımızın devamında bahsettik.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Nedir?

Ücretsiz izin desteği iş yerleri tarafından koronavirüs salgını sebebiyle izne çıkarılan personellerden bu izin süresince maaş almayacak olanlara verilen destektir. Bu destek devlet tarafından alınan karar ile verilmeye başlanmıştır ve ödemeleri İŞKUR üzerinden yapılmaktadır. Ücretsiz izin maaş desteğinin alınabilmesi için kişilerin ücretsiz izne çıktıklarına dair belgeleri ve gereken diğer belgeler ile ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Alınan bu karar kapsamında düzenlemeler halen devam ettiği için ayrıntılar kesinleşmemiştir.

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Koşulları

Ücretsiz izin maaşına başvuruda bulunabilmek için henüz tüm ayrıntılar açıklanmamıştır. Ancak elde edilen bilgilere göre bu maaşın alınabilmesi için kişilerin kendi isteği dışında işten çıkarılmış olmaları gerekmektedir. İlerleyen süreçte kalan detaylar belli olacak ve duyurusu yapılacaktır.

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz izin maaş başvuruları için ne yapılması gerektiği şimdilik bilinmemektedir. Ancak başvuruların İŞKUR üzerinden toplanacağı bilinmektedir.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Kaç Ay Verilecek?

Ücretsiz izin maaş desteği ile ilgili ayrıntılar henüz belli olmasa bile en az 3 ay ve en çok 6 ay süreyle verileceği düşünülmektedir.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı olarak isimlendirilen yardım herhangi bir neden dolayısı ile işten çıkarılmış olan kişilere her ay düzenli olarak verilen bir maaştır. Kişilerin 30 gün işsiz kalmaları sonrasında başvuru yapmaları halinde bu maaşı almaları mümkün olmaktadır. İşsizlik maaşı alınabilmesi için kişilerin işten kendi istekleri dışında çıkarılmış olmaları ve iş ile bağlarının tümüyle kesilmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Koşulları Nedir?


İşsizlik maaşı başvurusunda bulunabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Başvurular e-devlet platformu ve İŞKUR üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Başvurular işsiz kalınmasından sonra 30 gün içinde gerçekleştirilmelidir. Aşağıdaki kısımda işsizlik maaşına başvuruda bulunulabilecek intenet adresi yer almaktadır.

Başvurular sırasında aşağıda sıralanmış olan belgeler talep edilmektedir;

 

 • Kişinin kendi isteği veya maluliyeti dışında bir sebeple işsiz kalmış olması gerekir.
 • İş sözleşmesinin son 120 günü değerlendirilmektedir.
 • İş sözleşmesinin iptal edilmesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekir.
 • İş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde kişinin, en yakın İŞKUR merkezine giderek, e-devlet platformundan veya resmi intenet sitesi üzerinden başvuru yapması gerekir.
 • İş sözleşmesinin son 120 günü primlerin eksiksiz yatırılmış olması gerekir.

Bununla birlikte bu şartları sağlayan bireyler, verilen desteğin dışında şu desteklerden de faydalanabilmektedirler;

 • Sağlık sigortası primleri
 • İşsizlik ödeneği
 • Meslek geliştirme ve edindirme eğitimleri

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadar?

İşsizlik maaşı süresi yapılan düzenlemeler sonrasında yeniden açıklanmıştır. Kişilerin işsizlik maaşından faydalanabilecekleri gün sayısı iş sözleşmesinin sonlandırıldığı kurumda kalınan süreyle ilgili olarak belirlenmektedir. Aşağıdaki kısımda ilgili gün ve maaş ödemeleri yer almaktadır.

 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 180 gün,
 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 240 gün,
 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 300 gün ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı için başvurular e-devlet platformu üzerinden yapılmaktadır. Yine işsizlik maaşı sorgulamaları da e-devlet platformu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar her ayın 5. gününde banka hesaplarında işsizlik maaşlarının yatırıldığını görebilmektedirler.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplanması belirlenmiş olan kıstaslara göre brüt asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. 2020 senesinde asgari ücrete yapılan zam ile beraber işsizlik maaşları da artış göstermiştir. Yukarıdaki kısımda sıralanmış olan prim günlerine sahip vatandaşların işsizlik maaşı ödemeleri de daha fazla yapılmaktadır.

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2020 senesinde işsizlik maaşı tutarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sebeple 2020 senesi itibariyle asgari ücrete yapılan zam işsizlik maaşlarının da artış göstermesine neden olmuştur. Bu bağlamda yapılan hesaplamalar sonucunda en düşük işsizlik maaşı ödemesi 1.177 Türk Lirası olarak görülmektedir. En yüksek işsizlik maaşı ödemesi ise 2.354 TL olmaktadır. Maaş tutarının tespitinde son 4 ay süresinde alınan maaşın belirli bir yüzdelik dilimi de göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak işsizlik maaşı tutarı kişilerin çalışırken aldıkları maaşlarının %80’inden fazla olamamaktadır.


Son Güncelleme: 27.04.2020 17:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.