İtalya'dan Türkiye'ye Güven Mesajı

İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livinio Manzini, Türk ekonomisinin potansiyelinin büyük olduğunu ve güvenilirlik konusunda hiçbir tereddüt olmadığını belirtti.

İtalya'dan Türkiye'ye Güven Mesajı

Manzini, Türkiye – İtalya arasındaki ekonomik ilişkilerin geriye gitmekte olduğundan bahsederek, bunun bir güven meselesi olmadığını söyledi. Güven sarsılması gibi bir problemin söz konusu olmadığının altını çizen Manzini, sıkıntıların kısa vadede aşılmasını umduğunu paylaştı.

Türkiye ile İtalya ekonomilerinin birbirini tamamladığının altını çizen Manzini, Türkiye ile bütün sektörlerde çalışılabileceği ifadesini kullandı. Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle bölgede lider durumda olduğunu paylaşan Manzini, otomotiv sektöründeki ortak paydaya yer verdi. Tekne yapımı konusunda Türkiye’nin çok önemli olduğunu vurgulayan Manzini, savunma ve enerji sektörlerinin de öneminin altını çizdi.

Türkiye’de Yabancı Sermayeye Engel Yok

Türkiye’de iş yapmanın kolaylıklarından bahseden Manzini, ilk sırada yabancı sermayeye koyulan bir engel olmadığına değindi. Başkan, serbest piyasa ekonomisinin Türkiye açısından ve dünya ticareti bakımından önemli kolaylıklar sağladığını aktardı. Piyasanın bütün dünyaya açık olduğunu kaydeden Başkan, ilişkilerin iki yönlü olduğunu ve karşılıklı çıkara dayandığını paylaştı.

İtalya, Türkiye için büyük bir ekonomik potansiyel anlamına geliyor. 2002-2016 yılları arasında İtalya’dan Türkiye’ye 2 milyar 959 milyar dolar yatırım yapılmıştır. İtalya’da ise şuanda 53 Türk firması hizmet vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 12:42

YORUM EKLE