İthalatına Kota Gelen Patatesin Gümrükte Tarife Değişikliği

İthalatında kota getirilen patatesin gümrük tarife pozisyonu değiştirilerek gümrük vergisi sıfıra çekildi. 200 bin ton ile sınırlandırılacak. Tatlı patates ise tebliğden muaf tutulacak.

İthalatına Kota Gelen Patatesin Gümrükte Tarife Değişikliği

Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar tatlı patates haricindeki patateslerde gümrük vergisi sıfırlandı. Gümrükten muaf patates ithalatındaki tarife kontenjanı ise 200 bin ton ile sınırlandırıldı.

Şubat ayı enflasyon rakamlarına göre patatesin fiyatı aylık yüzde 6.7 oranında artmıştı. Patatesteki yıllık artış ise yüzde 135,1 olmuştu. Patates fiyatlarındaki yükselişin ardından Türkiye, ülke kontrolüne aldığı Suriye'deki bölgeden 4 bin ton patates ithal etmişti.

Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Şöyle Yayımlanandı:

"14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan "İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar" çerçevesinde, tabloda gümrük tarifesi pozisyonları (GTP) ve ismi belirtilen madde için karşısında gösterilen miktarda tarife kontenjanları açıldı.Tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak ithalatta aynı madde kapsamındaki tabloda gösterilen gümrük vergisi, bunun dışında yapılacak ithalatta ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu madde için tespit edilen gümrük vergisi uygulanır. Tarife kontenjanları miktarları bir takvim yılı için tahsis edilen miktarları göstermekte olup, her takvim yılında yeniden tahsis edilir.Bu karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür"

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 20:30

YORUM EKLE