İTO Başkanı’ndan Ekonomi Değerlendirmesi

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Yeni Ekonomi Programı’nın 2023 hedefleri için önemli bir adım olduğunu dile getirdi. YEP’in Türkiye ekonomisinin yeni anayasası olduğu ifadesi paylaşıldı.

İTO Başkanı’ndan Ekonomi Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yeni ekonomi modelini açıkladı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise 2019-2021 yılları arasını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP)’i değerlendirdi. Avdagiç, YEP’in Türkiye ekonomi anayasası olarak görüldüğünü söyledi ve buna bütün aktörlerin uyması gerektiğini dile getirdi. Bu anlamda bir kaygı taşımadığını dile getiren İTO Başkanı, ekonomide gerçekçi bir haritanın ortaya koyulduğunu söyledi.

Katma değerli büyümenin sürekli büyümeyi sağlayacağını dile getiren Başkan Avdagiç, iş dünyasının bu adım sayesinde güven kazanacağını vurguladı. Başkan, sektörde yol aydınlanacak ve sanayide sıçrama tahtası olarak kullanılacak dedi.

Faiz ve Enflasyon Daha Hızlı Gerileyecek

Kamuda büyük tasarrufları öngören Yeni Ekonomi Modeliyle 60 milyon tasarruf yapılacak. Avdagiç, bu tasarrufun Türkiye’ye refah olarak doğrudan yansıyacağı açıklamalarında bulundu.

Ekonomide problem yaratan unsurların kalkacağını aktaran İTO Başkanı, böylelikle refahın artacağına dikkat çekti. Avdagiç, tasarruf ve yatırım vakti olduğunun altını çizdi ve kamuda ciddi tasarrufların yapılacağını söyledi. Başkan, yeni ve iyi teknolojilerin daha hızlı bünyelere katılacağı değerlendirmesinde bulunarak sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 23:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler