Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Konut kredisi faiz oranları doların düşüş yönünde ilerlemeye başlamış olması olumlu olarak değerlendirilsede vatandaş tarafından faiz oranları hala çok yüksek olarak görülmekte. Vatandaş ev almak için kamu bankalarındaki faiz oranlarının düşmesini beklemekte. Kamu bankalarındaki konut kredisi faiz oranlarını sizler için ele aldık.

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Doların düşmesi ile birlikte vatandaşların gözü bankalardaki faiz oranlarının normalleşmesi için atılacak adımlarda. Dolardaki yükseliş en çok banka faizlerini etkilemiş ve konut piyasalarını neredeyse duracak duruma getirmişti. Bir çok bankada konut kredisi faiz oranları % 2'nin üzerine çıkmıştı.

Konut kredilerindeki faziz oranları bankalar tarafından düşürülmeye başlansada % 1 seviyesinin üstünde olması vatandaşların ev almasını zorlaştırmakta.

Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faiz Oranları

 

Vatandaşlar Kamu Bankalarından Konut Kredilerine Uygulanan Fazilerde İndirim Beklemekte

Bir çok bankaya kıyasla konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişilere en düşük faiz oranı ile ev kredisi imkanı sağlayan banka Ziraat Bankası tarafından kullandırılan konut kredisi oldu. Ziraat Bankasında uygulanan konut kredisi faiz oranı % 1,98 olarak belirlenmiş durumda. Fakat bu kredi yine kredi kullanarak ev almak isteyen vatandaşlar tarafından çok fazla bulunmakta.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Türkiye'nin tartışmasız en büyük devlet bankası olan Ziraat Bankası an itibarı ile en düşük konut kredisi sağlayan bankası durumunda. Banka faiz oranını 100.000 TL'ye kadar olan krediler için faiz oranlarını % 1,98 oranında tutmakta.

 

100.000 TL'den yüksek olup 500.000 TL'ye kadar olan konut kredisi ihtiyaçlarında ise % 2,09 oranı,  500.000 TL'yi aşan kredi ihtiyaçları için ise % 2,18 oranında faiz talep etmekte.

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Türkiye'de 2. büyük kamu bankası olarak hizmetlerine devam eden Halk Bankasında'da faiz oranları çekilecek krediye göre kademeli oralarak yükselmekte.

Banka ihtiyaç sahiplerinden 100.000 TL' ye kadar olan konut kredisi ihtiyaçlarını karşılamada % 2,09, 100.000 TL'den 500.000 TL'ye kadar olan konut kredisi ihtiyaçlarında % 2,39, 500.000 TL'yi aşan konut kredisi ihtiyaçlarında ise % 2,49 oranında faiz talep etmekte.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank'ın şuanda devam etmekte olan Sarı Panjur Sonbahar özel kampanyasında'da Ziraat bankası ve Vakıfbank gibi kredi taleplerine göre faiz oranlarında kademeli olarak artış uygulanmakta.

Banka; 100.000 TL'ye kadar olan kredi ihtiyaç taleplerine % 2,09 , 100.000 TL'den başlayıp 500.000 TL'ye kadar olan konut kredilerine % 2,39 , 500.000 TL'den sonrası için olan konut kredilerine ise % 2.49 faiz oranı ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Vatandaşlar için ise bu oranlar çok yüksek bulunmaktadır. Bir çok ihtiyaç sahibi vatandaş devletten konut kredisi faiz oranlarını % 1 in altına düşürmesini talep etmektedir. Bu oranların aynı zamanda konut piyasalarındaki satışları da hareketlendireceği ve ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 11:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler