Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır? Vergi Kesintisi Ödemeleri İçin Yapılması Gerekenler

TBMM Genel Kurul görüşmelerinde kabul edilen kıdem tazminatında gelir vergisi kesintisi uygulamasının kaldırılmasına yönelik kanun vatandaşları harekete geçirdi. Vergi kesintisini alabilmek için yapmanız gerekenler...

Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır? Vergi Kesintisi Ödemeleri İçin Yapılması Gerekenler

Kıdem tazminatı alan kişilerin tazminat tutarlarına uygulanan vergi kesintilerinin kaldırılması kararı geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçmişti. Kıdem tazminatı almış binlerce kişiyi etkileyen karar ile toplam 180 milyon TL’lik vergi kesintisi vatandaşlara iade edilecek. Tazminat tutarı arttıkça uygulanan vergi de artış gösterdiğinden doğal olarak vergi kesintisi için ödenen tutar da artış göstermektedir. Parlamentodan geçen tasarıdan kısa bir süre sonra vatandaşlar kıdem tazminatı vergi iadesini nasıl alabileceğini araştırmaya koyuldu.

Vergi Kesintisi Ödemeleri İçin Yapılması Gerekenler

Gelir vergi kesinti tutarları maaş tutarına bağlı olarak yüzde 15-35 oranlarında değişiklik gösterir. Gelir seviyesi 14.800 TL’ye kadar olan kişilere yüzde 15 vergi kesintisi uygulanmaktadır. Yıl içerisinde 120.000 TL’den daha yüksek gelir elde edenler için ise yüzde 35 oranında vergi kesintisi uygulanır. Gelir vergi kesintisi kapsamında devlet eliyle 180.000 TL’lik ödeme yapılacağı öğrenildi.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınabilir?

Düzenlemeyle 27 Mart 2018 tarihinden önce işinden anlaşmalı olarak ayrılan kişilere ödemeler yapılacak. İşten karşılıklı sözleşme veya ikale sözleşmesi kapsamında istifa eden bireyler vergi iadesi almaya hak kazanır. Meclis’ten geçen düzenleme son beş yıl içerisinde işinden ayrılmış olan kişileri kapsamaktadır. Başvuru yapabilmek için vergi dairesine başvuru yapmanız yeterlidir. Vergi kesintisi için açılmış olan davalar düşürülecek çünkü ödemeler vergi dairesinden yapılacaktır.

Vergi İadeleri Başvuruları İçin Aranan Kriterler

Vergi iadesi için başvurular için 5 yıllık zamanaşımı süresi belirlenmiştir. Vergi kesintisi mağduru olan kişilerin en geç beş yıl içinde vergi dairesine başvuru yapması şartı konuşmuştur. Zaman aşımına uğrayan gelir kesintileri için ödeme alma hakkınız ortadan kalkacaktır.

Daha önce vergi kesintileri için dava açmamış ancak 2019 yılında dilekçe veren bireyler ancak ve ancak 2014 yılında işinden ayrılmış ise imkandan yararlanabilir.

Yıllık tavanı aşmamış olan kişilere vergi kesintisi uygulanmadığı için yasadan yararlanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. İade tutarı ise uygulanan vergi tutarı kadar olacaktır. Kişilerin almış olduğu tazminatlarda ne kadar vergi uygulanmışsa, bu tutar hesaplanacak ve vergi dairelerince ödenecektir.

Tazminat Tutarının En Az Yüzde 15’i Ödenecek

Vergi dairelerine başvuruda bulunacak kişilere tazminat tutarının en az yüzde 15’i kadar ödeme yapılacaktır. Ancak daha yüksek gelir seviyesindeki kişiler için bu oran yüzde 35’e kadar yükselebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:17

YORUM EKLE