Kıdem Tazminatında 2 Seçenek Dönemi!

Kıdem Tazminatı ile ilgili yürürlükte olan kanunda 2. seçenek dönemi başlıyor. Kıdem tazminatı alabilme hakkına kimler sahiptir?

Kıdem Tazminatında 2 Seçenek Dönemi!

Son dönemde işçilerin haklarının korunması adına bir çok çalışma yürütülmektedir. Sıklıkla gündeme gelen kıdem tazminatı da bakanlıkların üzerinde durdukları önemli başlıklar arasında son günlerde sıkça yer almaktadır. Kıdem tazminatının tahsil edilememesi ile ilgili çok fazla şikayet ve bildirimin ardından Bakan Müezzinoğlu bu duruma karşı alınan yeni önlemleri dile getirdi. İşverenlerin işçilere tazminat ödememesi durumunda artık 2. seçenek olarak devlet fonundan faydalanacak ve birey tazminatını devletten tahsil edebilecek. 

KİMLER KIDEM TAZMİNATINDAN FAYDALANABİLİR

Bu ödemeyi alabilmek için kişinin iş yerinde en az 1 sene boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca işten kendi spesifik isteği ile değil iş veren tarafından çıkarılması gerekmektedir. İşten çıkarılma nedeni eğer yüz kızartıcı bir suçu işlemiş olmak ise yine bu ödeme içint alepte bulunulamamaktadır. Ayrıca artık işçinin askerlik nedeni veya ciddi sağlık sorunları nedeni ile (bu sorunlar işten kaynaklanmış ise) işten ayrılmak isteyen işçilere de tazminat ödenecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 23:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler