Kimler SGK’dan avans alabilir? Avans çekimi nasıl yapılır? Avans çekilecek miktar ne kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından avans ödemesi yapılabilmektedir. Peki kimler SGK'dan avans alabilir, avans çekimi nasıl yapılır ve avans çekilecek miktar ne kadardır? SGK'dan avans alan bireylerden avans tutarı ilerleyen aylarda maaşından kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilir.

Kimler SGK’dan avans alabilir? Avans çekimi nasıl yapılır? Avans çekilecek miktar ne kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans alınabilmektedir ancak bu imkandan yararlanabilmek için bireyin bazı hakları kazanmış olması gerekmektedir. Şartları sağlayan bireyler avans alabilir ancak bunun bir üst sınırı da bulunmaktadır.

SGK’dan Avans Alınabilir mi?

SGK, yalnızca emekli vatandaşlara özel olarak avans ödemesi yapmaktadır. Aylık veya gelirin hak sahibine 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda, emeklilik gelir veya aylık almaya hak kazandığı anlaşılmış hak sahibine yazılı talepte bulunmaları halinde ileride alacaklardan kesintiye uğramak suretiyle avans ödemesi yapılabilmektedir.

Ne Kadar Avans Ödemesi Yapılır?

SGK’nın avans ödemesi, net asgari ücretin üç katını, gelirler içinse asgari ücretin iki katından daha fazla olamaz. SGK tarafından verilen avanslar, bireyin gelir veya aylığından dörtte bir oranında kesilerek tahsil edilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 10:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler