Kira ve Değer Artış Kazancı Vergisi 2. Taksit Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Taşınmazlar için ödenmesi gereken kira ve değer artış kazancı vergisi 2. taksit ödeme tarihleri ne zaman? Milyonlarca kişi 1 Mart 2019-31 Mart 2019 tarihleri arasında gelir vergisi ödemelerini yaptı ve ikinci dönem için merakla araştırma yapmaya başladı.

Kira ve Değer Artış Kazancı Vergisi 2. Taksit Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Geçtiğimiz yıl bir taşınmazı kiraya vermiş olan ev sahipleri ve ev satan kişiler elde ettikleri gelir için gelir vergisi ödemekle mükelleftir. 1 Mart 2019 günü başlayan gelir vergisi dönemi 31 Mart 2019 günü sona erdi. Kira ve değer artış kazancı için ödenen vergi tutarının ikinci taksit ödemeleri ise 1 Temmuz 2019 günü başlayıp, 31 Temmuz 2019 günü sona erecek. Bu tarihler arasında beyan vermemiş veya ödeme yapmamış olan mükellefler ceza faizlerini ödemekle yükümlü olacaktır.

Kira gelir vergilerini meskenini kiraya veren ve 3 bin 800 TL’den daha fazla gelir elde eden kişiler ödemektedir. Bu sınırın altındaki bireyler vergi ödemekle yükümlü olmadıkları gibi beyanname de vermemektedir.

Kimler Hangi Vergiyi Ödemelidir?

Türkiye’deki bütün gayrimenkuller için emlak vergiledi ödenmektedir.  Konut ve işyeri sahipleri çevre temizlik vergisi, kira geliri elde edenlerin kira vergisi, 2018 yılında taşınmazını satmış kişilerin değer artışı kazanç vergisi, mirasçılar ise miras vergisi ödemekle yükümlüdür. Ödemeler, vergi dairelerine yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 10:40

YORUM EKLE

Popüler Haberler