Kişinin kredi notu neye göre belirleniyor? Kredi notunu belirleyen faktörler

Kredi almak isteyenlerin ilk önce kredi notuna bakılmaktadır. Bankalar kredi notu yüksek olan müşterilere kredi vermeyi tercih etmektedir. Kişinin kredi notunu etkileyen faktörlerden en önemlisi kredi borcunun taksitlerinin tam zamanında ödenmiş olmasıdır.

Kişinin kredi notu neye göre belirleniyor? Kredi notunu belirleyen faktörler

Bankalar kredi almak için özellikle kredi notuna bakmaktadır. Kredi almak için bazı şartlara uyulması gerekmektedir. bu şartlardan en önemlisi kişilerin kredi notlarıdır. Kredi notunuz düşük oldukça kredi almanız zorlaşmaktadır. Kredi notu yükseldikçe bankalar size kredi verecektir.

Bu nedenle ödemelerinizi zamanında yapmış olmanız gerekmektedir. Kredi verilirken aylık gelir o kadar önemli değildir. Önemli olan kredi notunuzun kaç olduğudur. Aylık geliriniz alacağınız kredi miktarı için önemlidir. Ancak kredi notunuz düşük ise zaten size kredi verilmeyecektir. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Tüm borcu ödemeniz de kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Önemsemediğiniz düşük borçlar sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler ve bankacılık işlemlerinde zorluklarla karşılaşmanıza neden olur. Bu yüzden bütün bankacılık işlemlerini düzenli yapmanız gerekir.

Kredi Notunuzu Güncel Borcunuz Etkiliyor

Güncel borç oranınız da kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi almak isteyen vatandaşların merak ettiği en önemli konu kredi notlarının nelerden etkilendiği oldu. Kredi notları güncel borçlardan, düzenli ödemelerinizden etkilenmektedir. Düzenli ödeme yapmadığınız zaman bankalar sizi kara listeye alır ve bütün bankalarda kara listeye alınmış olursunuz. Bu nedenle hiçbir banka size kredi vermez, bankacılık işlemlerinizi zorlaştırır.

Güncel borcunuzun ne kadar olduğu bu konuda çok önemlidir. Güncel borcunuz ekonomik durum ile karşılaştırır ve ona göre kredi notunda puanlarınız düşer. Çok borcunuz varsa bu durum sizin için daha kötü olacaktır. Kara listeye alınan bir kişi borcunu ödese bile belirli bir süre bankalardan kredi alamamaktadır. Kara listeden çıkmak yıllar alabilir. Kredi notunuzu düşürmemeniz ve borcunuzu zamanında ödemeniz bu yüzden oldukça önemlidir.

Kredi notunuzu bir anda yükseltemezsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için aylık olarak ödemelerinizi tam zamanında yapmanız gerekmektedir. Kredi borçlarınızın asgarisinden fazla yatırmaya çalışınız. Bu sizin lehinize bir durum olacaktır.

Tekrar Yeni Bir Kredi İstemeyin

Yakın zamanda bir kredi aldıysanız, tekrar yeni bir kredi almayın. Bu sizin kredi notunuzu etkileyecektir. Kredi notunuz bu nedenle düşecektir ve ilerleyen zamanlarda bankacılık işlemlerinde zorlanmanıza neden olacaktır. Bu yüzden aldığınız kredileri size yetecek kadar almaya çalışın ve yeni bir kredi almayın.

Borçlarınızı zamanında öderseniz kredi notunuz yükselir ve bankalar sizi müşterisi olarak görmek ister. Bu yüzden mutlaka kredi ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yapın. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise bankalar size o kadar yardımcı olmaktadır. Kredi notunuz ayrıca alacağınız kredi miktarının da belirleyicisi olacaktır. Bu yüzden en önemli şey kredi notlarıdır.

Bankacılık işlemini hiç yapmamış olanlar içinde durum aslında kötü. Daha önce herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı alınmamış ise kredi notunuz düşük olacaktır ve bu yüzden size bankalar kredi vermekten çekinecektir. Bankalara bir şekilde bulaşmak gerekiyor ve kredi notunu yükseltmek gerekiyor. Kredi almak isteyenler bunu da unutmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 23:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler