İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
17 Şubat 2019 Pazar 21:12
Konak Belediyesi Gültepe İmar Planı Büyükşehir Meclisi Tarafından Reddedildi!

Gültepe İmar Planı Büyükşehir Meclisi’nde Ret Aldı

Konak Belediyesi’nce hazırlanan Gültepe İmar Planları İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden ret oyu ile çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şubat ayının olağan meclis toplantısında ilk oturum yapıldı. Oturumda Konak Belediyesi tarafından sunulan Gültepe imar planları da değerlendirildi. Bu teklif reddedildi.

2018 senesinin Ekim ayında ilçe belediyesi tarafından yapılan ve Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur, Boğaziçi ve Cengiz Topel olacak şekilde toplamda 15 mahalleyi bünyesine alan “ Gültepe Planlama Bölgesi”nin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisi ile aynı bölgenin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı önerisi komisyonlarında oybirliği ile reddedildi.

Belediye Meclisi’nde oya sunulan planlar Konak Belediyesi’nin CHP Başkanı Sema Pekdaş’ın ve AKP Meclis üyesi Çağlar Haspolat’ın oylarına rağmen oy çokluğu ile reddedildi.

Konak Belediye Başkanı Konu ile İlgili Konuştu…

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş konu ile alakalı olarak 1/5000 ölçeklerindeki planının kendileri tarafından hazırlandığını ancak meclis kararı almadıklarını söyledi. Belediye Başkanı Pekdaş, Gültepe planlarının 5 binlik plan olduğunu ve meclis gündeminde binlik planlarında olduğunu belirtti. Gültepe planlarının 15 mahalleyi kapsadığını, ortalama olarak 300 hektar ve 60 bin kişinin yaşamakta olduğu bir bölge olduğunu ifade etti. 1955 senelerinden sonra bu bölgenin iskan yeri olarak belirlendiğini ve bu zamana kadar imar ıslah planları ile geldiğini kaydetti. Belediye Başkanı, bu bölgenin aslında plansız bir yer olduğunu ve 23 adet kurum ile görüşmeler yaptıklarını, Büyükşehir Belediyesi ile pek çok toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanılmış olan 5 binlik plan önerisini bürokrasi aracılığı ile gösterdiklerini ve asıl kilit noktanın Büyükşehir Belediyesi’nin bu öneriyi onaylaması olduğunu ifade etti. Sema Pekdaş sözlerine, “Şimdi reddini gördüğümüzde neden ret olmuş? İZSU plandan farklı yeni kararlar almış. Yoğunluğa göre ret yok. İZSU’nun görüşüne göre planlama yapıldı. İZSU’nun yeni kararlarının planda olmamasından dolayı ret kararı veriliyor. Bu durum sonsuza kadar uzayabilir, her sefersinde yeni öneriler eklenebilir.” Diyerek devam etti. Aynı zamanda Konak Belediye Başkanı, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından da bir takım öneriler aldıklarını ve tünel çalışmasının tamamlanmasından sonra oluşan yeni plan üstünde ayarlanması gereken hususlar olduğunu belirtti. Plan notlarının imar uygulamasındaki sıkıntıları çözmeye yönelik planlar olduğunu ve bu plan notalarının imar yönetmeliği ile çelişmesinin iptali gerektirmediğini ifade etti.

Planın İptali Doğru Değil…

Büyükşehir Belediyesi’nin 5 binlik yapma sorumluluğu olduğu için ilçe meclisinde de alınmış bir karar olmadığını söyleyen Pekdaş, Gültepe planlarının çok nitelikli planlar olduklarını ve bu eksikliklerin Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilmesi gerektiğini ve 5 binlik plan önerisinin tekrardan meclise getirilmesi gerektiğini ifade etti. Bu projenin Büyükşehir’in asli çalışması olduğunu ve tekrardan ilçe meclisine göndermenin doğru olmadığını söyleyen Pekdaş, 5 binlik projenin iptal edilmesinin yanlış olduğunu kaydetti. 3 ay sınırının olmadığını, bu konu hakkında karar almadan öneriler kapsamında çalışmalar yapılmasını öne sürdüğünü belirtti.

“Tünel Yüzünden Çalışmalar 1 Sene Bekledi”

Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise bu işin büyük sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu, onların Büyükşehir Belediyesi olarak bunu geciktirmek adına bir amaçları olamayacağını ve hem Orman Bakanlığı hem de Ulaşım Dairesinden alınan yazılar kapsamında inceleme yapılması gerektiğini ifade etti. Tünelle gidilen yerlerde yeniden bir çalışma ortaya konmasının gerekliliğinden bahseden Aydoğan, dere yataklarının geçeceği yerlerin belirlenmesi gerektiğini ve böyle bir riskin alınamayacağını söyledi.

Başkan Pekdaş ise tam olarak bu sebepten reddedilmemesi gerektiğini söyleyerek, gündemde kalması gerektiğini ifade etti. Üstünde daha pek çok çalışmanın yapılması gerektiğini ve onlarında zaten o tünel yüzünden çalışmalarını yaklaşık olarak 1 sene beklettiklerini ve şimdi ise yeni bir durumun ortaya çıktığını belirtti. Konak Belediye Başkanı bu ince çalışmanın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasını önerdi ve sözlerini şu cümleler ile sonlandırdı. “Bu ince çalışmayı Büyükşehir Belediyesi yapsın. Biz burada bunu reddetmeyelim, gündemde tutalım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili kurulları bunu oluştursun. Binlik planı reddedelim, ilçeye iade edelim, bu 5 binlik plana uygun yapsın”

Son Güncelleme: 17.02.2019 21:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.