Konut Hesabı’ndan ilk ödemeler başlıyor

Ev sahibi olmak isteyenlere destek amacıyla başlatılan Konut Hesabı’nın ilk ödemeleri başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Konut Hesabı açan kişilerin ilk ödemelerinin 2019’un son aylarında başlayacağını belirtmişti.

Konut Hesabı’ndan ilk ödemeler başlıyor

Ev sahibi olmak isteyenlere ve evlenecek çiftlere özel olarak başlatılan Konut ve Çeyiz Hesabı uygulamasında ilk ödemelerin yeni yıla girmeden önce yapılacağı tahmin ediliyor. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, devlet tarafından konut ve çeyiz hesabına 2019 yılı içerisinde 260 milyon TL destek sağlandı.

Evlenmek isteyen çiftlere özel olarak uygulamaya koyulan çeyiz hesabına toplamda 20 bin kişi katıldı. Konut hesabına ise toplam 7 bin kişi kayıt yaptı. Yeni yılda konut ve çeyiz hesabına benzer pek çok uygulamanın hayata geçirilmesi bekleniyor.

Borçlanma Yerine Birikim

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği'nin ortak olarak hazırladığı çalışmalar kapsamında vergi teşviki yapılacak alanlar belli olacak. Yeni düzenlemelerle üretimi az olan yatırımlara daha az başvurulacak ve tasarruf sağlanacak. Daha dayanıklı tüketim, tatil harcamaları için açılan banka hesaplarına da teşvik sağlanacak.

7 Bin Katılımcı  

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamalarda, konut hesabında 3 senelik tasarruf süresini yakında dolduracak katılımcıların devlet katkısı başvurularının başlayacağını söyledi. Berat Albayrak 2019’un son aylarında ödemelerin başlayacağını da belirtti ve şunları söyledi: "Bu kapsamda hâlihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor".

6 Ay İçerisinde Başvuru Yapmak Gerekiyor

Konut hesabı uygulaması, bankalar tarafından hayata geçirilen tasarruf hesapları arasında bulunuyor. Konut hesabı ilk kez ev almak isteyen kişilerin 3 yıl içerisinde düzenli olarak para birikimi yapmasını sağlıyor. Bankaların konut hesabını kullanmak isteyen kişilerin ev aldıktan sonra 6 ay içerisinde başvuru yapması gerekiyor. Ödemelerin aksatılması halinde devlet katkısı ortadan kalkıyor. Bir kişinin sadece bir defa konut hesabı açma hakkı bulunuyor.

Konut hesabının yanı sıra evlenecek kişilere de çeyiz hesabı desteği sağlanıyor. Çeyiz Hesabı’nda minimum 3 sene birikim yaparak ve 27 yaşında gelmeden önce evlenecek kişiler başvuru yapabiliyor. Bu şartları sağlayan kişiler biriktirdikleri paranın %25’i kadar devlet katkısı sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 09:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler