Konut kredileri ertelendi mi? Konut kredilerini erteleyen bankalar var mı?

Koronavirüs önlemleri için pek çok işletme kapatıldı ve işçiler de bu durumdan kötü etkilendi. Bankalardan daha önce konut kredisi alan kişiler kredi erteleyen banka var mı ve konut kredileri ertelendi mi sorularının yanıtını arıyor.

Konut kredileri ertelendi mi? Konut kredilerini erteleyen bankalar var mı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında pek çok işyeri ve işletmenin kapatılması kredi kullanan kişileri zor duruma soktu. Kredi ödemelerinde zorlanan vatandaşlar için bankalardan açıklamalar gelmeye başladı. Üç kamu bankası Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank kerdi ödemelerinin ertelendiğini açıkladı.

Vakıfbank şu andaki kredilerde tekrardan yapılanma olacağını ve şehir içi toplu taşıma ve turizm gibi Koronavirüsü önlemleri kapsamında kapatılan sektörlere 12 ay ertelemeleri yapılandırma kredisi verileceğini açıkladı. Halkbank ise 31 Mart 2020 tarihine kadar faiz, taksit ve anapara ödemesinde güçlük çeken işletmelerin bireysel müşterilerinin ödemelerini erteleyebileceğini duyurdu. Ziraat Bankası da kredi ertelemesi yapılabileceğine dair bir açıklama yayımladı.

Vakıfbank’tan Kredi Ertelemesi Açıklaması Geldi

Vakıfbank ticari ve bireysel müşterileri için kredi ödemesi ertelemesi yapabileceğini açıkladı. Banka işletmelerin şu andaki kredilerinin nakit akışına uygun ve sektörel duruma göre ödemesiz dönemli olarak tekrardan yapılandırılabileceğini açıkladı.

Vakıfbank turizm ve şehir içi toplu taşıma da dahil olmak üzere virüs önlemlerinden en fazla etkilenen sektörlerde 12 aya kadar geri ödemesiz yapılandırma kredisi verecek. Bireysel kredi ihtiyacı olan kişiler  Vakıfbank Mobil, intenet bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanan salgın riskine maruz bırakılmayacak.

Vakıfbank ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredisi ve kredi kartı borcu olan kişilerin taksit ödemelerinin 3 aya kadar ertelenebileceğini açıkladı.

Halkbank’tan Kredi Erteleme Açıklaması Geldi

Halkbank, 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anapara ödemesinde zorlanan işletmeler ve bireysel müşterilerin bu döneme ait borçlarını erteleyeceğini açıkladı.

Krediler 3 Ay Ertelendi

Bankalar esnaf ve sanatkarların aldıkları kredilerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki anapara ve faiz ödemelerini, ödeme vadelerinden itibaren faizsiz olarak 3 ay erteleyecek.

Ziraat Bankası Kredileri Erteledi Mi?

Ziraat Bankası, ödemekte zorlanan müşteri için şu andaki kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz olarak, turizm gibi dönemsel faaliyetlerde olan işletmelere 12 aya kadar vadeli yapılandırma yapabileceğini açıkladı. Banka 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gerekli taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen işletme ve bireysel müşterilerinin ödemelerini erteleyecek.

Ziraat Bankası işçi maaşlarını banka üzerinden ödeyen işletmelerin Şubat ayı sonu itibarıyla şu andaki istihdamlarını azaltmamalarını şartıyla, 3 aylık personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verecek. Ayrıca kredili müşteriler tarafından Ziraat Bankası üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla kullanılmak için, genel kredi limitlerinin artırılarak ek nakit kredi limiti tahsis edilmesi yapılacak.

Ziraat Bankası hem işletmelerin hem de müşterilerinin Koronavirüs önlemleri kapsamında etkilenmemeleri için destekler verecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 16:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler