Konut Kredisi Çekerek Ev Alacaklar Sadece Yüzde 10 Peşinatla Ev Alabilirsiniz! BDDK'dan Yeni Düzenleme!

BDDK, A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip konutlar için yüzde 10 peşinatla konut kredisi verileceğini duyurdu. B sınıfı konutlarda ise bu oran yüzde 15 olarak değiştirildi.

Konut Kredisi Çekerek Ev Alacaklar Sadece Yüzde 10 Peşinatla Ev Alabilirsiniz! BDDK'dan Yeni Düzenleme!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) enerji kimlik belgesine sahip konutlara avantajlı konut kredisi finansmanı sağlanması için ön ayak oldu. Resmi Gazete’de yayınlanan son değişiklikle, banka kredi işlemleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına hükmedildi. Düzenlemeye göre enerji kimlik belgesi olan konutlar için sağlanan konut kredisi finansmanlarında yüzde 10 peşinat talep edilecek.

Kararla İlgili Öne Çıkan Bilgiler

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 7. maddesine göre A sınıfı enerji olan binalarda peşinat oranı yüzde 10 seviyesine düşürüldü.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre teminat tutarı, enerji performansı A olan konutlarda yüzde 90’ı, B olan konutlarda ise yüzde 85’i aşamaz. Sınırlamaya ilişkin konut kredileri için fiyat belirlemesi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılır. Fiyat sınırlamasında Sermaye Piyasası Kurulu yetkilendirilmiş olduğundan, kurulun vermiş olduğu değerler yer almak zorundadır.

Taşıt kredilerinde ise taşıtın ekspertiz değeri 120 bin TL altında olan araçlarda yüzde 70’den fazla teminat istenmeyecek. 120 bin TL üzerinde olan araçlarda ise araç bedelinin yüzde 50’si oranında teminat talep edilir. İkinci el araç satımlarında ise aracın ekspertiz değerinin tespit edilmesinde kasko değeri baz alınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 18:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler