Konut Kredisi Faiz Oranları Seçim Sonrası Özel Bankalarda Yükselmeye Başladı! Konut Kredilerinde Son Durum Yükseliş Eğiliminde!

Konut Kredisi faiz oranları seçim sonrası yükselmeye başladı. Birçok bankanın konut kredisi faiz oranlarında güncellenme yaşandı ve özel banka faiz oranlarında yükseliş meydana geldi. Seçimler sonrası yükseliş eğiliminde devam eden konut kredileri ile ilgili haberimizde son durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Seçim Sonrası Özel Bankalarda Yükselmeye Başladı! Konut Kredilerinde Son Durum Yükseliş Eğiliminde!

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselmeye Başladı 

Son dakika haberi: Seçimden sonra konut kredisi faiz oranları özel bankalarda yükselmeye başladı. 

Konut kredisi faiz oranları son günlerde güncellendi ve faiz oranlarında yükseliş meydana geldi. Faiz oranlarına baktığımızda Ziraat Bankası dışındaki birçok banka, faiz oranlarını arttırmaya başladı.  

2019 yılına girilmesi ile birlikte bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmişti. İndirimler 1-2 ay sürdü ve özel bankalar, son günlerde konut kredisi faiz oranlarını güncelledi ve faiz oranlarında artışa geçti.  

Faizler Düşer mi? 

Konut kredisi faiz oranları üzerinde direk etkili olan önemli veri Merkez Bankası'nın para politikası faizleridir. 2018 Eylül ayından bu yana politika faizleri %24 seviyesinde tutuluyordu. Piyasalarda, Merkez Bankası'nın repo faizlerini haziran ayında düşürmesi beklentisi içerisindeyken geçtiğimiz günlerde yaşanan kur yükselişi sonrası beklenti uzadı.  

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, piyasa koşulları altında dolar kurunda yaşanacak olası bir yükseliş ya da Merkez Bankası'nın repo faizlerini düşmemesi bankaların kaynaklarını daraltacak. Söz konusu gelişmeler karşısında ise konut kredisi faiz oranlarında artış kaçınılmaz olacak. 

Faiz Oranlarında Son Durum 

Seçimden önce kamu bankaları kredi faiz oranlarını düşürdü. 1.28 seviyesine kadar düşen konut kredisi faiz oranları sonrası özel bankalar da harekete geçti.  

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre en düşük tabela konut kredisi faiz oranı oran Ziraat Bankasının uyguladığı %1.28 üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli taksitleri yaklaşık 2.400 TL, 10 yıl vadeli taksitleri ise 1.600 TL oluyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin vade sonunda toplam geri ödemesi 196.000 TL’ ye karşılık geliyor.  

Ziraat 1.28 'den Veriyor 

Ziraat Bankası, 1.28 seviyesinden konut kredisi vermeye devam ediyor. Başvuru için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz. 

ZİRAAT BANKASI

Tüketici kredisi: 1,53

Taşıt kredisi: 1,49

Konut kredisi: 1,28

VAKIFBANK

Konut kredisi: 1,28

İhtiyaç kredisi: 1,55

HALKBANK

İhtiyaç kredisi: 1,53

Taşıt kredisi: 1,65

Konut kredisi: 1,28

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 15:29

YORUM EKLE
YORUMLAR
aysun karafil
aysun karafil - 3 hafta Önce

zirat bankasında vermek icin degil vermemeye uğraşıyor