Konut Kredisi Faiz Oranları Son 5 Ayın En Düşük Seviyesine Geldi!

Konut sektörünü canlandırmak adına konut kredilerinde indirim uygulanmaya devam ediyor. Bu indirimler sonucunda konut kredilerindeki faiz oranlarında son beş ayın en düşük seviyelerinde gelindi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Son 5 Ayın En Düşük Seviyesine Geldi!

Geçtiğimiz yıl döviz kurlarının artmasından dolayı konut kredisi faiz oranları da artış göstermişti. 2018 Ekim ayından sonraki süreçte ise döviz kurlarının düşüş eğilimi göstermesi sayesinde konut kredi faiz oranları da düşüşe girdi. Şubat ayının ilk haftasında tam 8 banka konur kredisi faiz oranlarında indirime gitme kararı aldı.

Gelen haberlere göre bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.10 oranında düşüş gösterdi. Bu oran 2018 Ağustos ayından sonra oluşan en düşük seviye oldu. İndirim kararlarının ardından faiz oranları %1.68’e kadar geriledi. Bu oran son beş aylık periyotta oluşan en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Şu anda en yüksek konut kredisi faiz oranı ise %2.7 olarak belirlendi.

100.000 TL konut kredisi için 5 ay vadeli ve %1.68 faiz oranları uygulandığında, bu kredinin aylık ödemesi 2.650 TL olarak hesaplanıyor. 5 yıl vadenin ardından toplam geri ödeme ise 159 bin TL olarak hesaplanıyor. Yani 100.000 TL’lik bir konut kredisi için faiz ödemesi 59.000 TL oluyor.

Uygulanan bu faiz oranları indiriminin konut sektörünü de tekrardan canlandırması bekleniyor. Uzmanlar ev sahibi olmak isteyen vatandaşları bu fırsatı kaçırmamaları yönünde uyardı. Ayrıca uzmanlar konut maliyetinin %60’ın üzerinde arttığını ve bu dönemde maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansımadığını da belirtiyor.

Son yıllarda elde edilen bilgilere göre konut kredisi ve konut fiyat endeksleri düşünüldüğünde konut kredisi faiz oranları ile konut fiyatları ters orantılı bir hareket sergilemekte. Geçen yılın Ağustos ayında gerçekleşen konut maliyetlerindeki artışa karşın konut fiyatlarında çok önemli bir yükseliş gerçekleşmedi. Konut kredisi faiz oranları iyi seviyelere gerilemişken konut fiyatlarının artış öncesindeki son zamanlarını değerlendirmek gayet mantıklı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:58

YORUM EKLE