Konut kredisi faiz oranlarında değişiklik var mı? Bayramdan sonra bankaların konut kredisi faiz oranları!

Konut kredisi faiz oranları ev alacak vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Vatandaşlarımız 31 Mart yerel seçimlerinden bayrama kadar sürekli artan konut kredisi faiz oranlarının düşmesini istiyor. Peki bayramdan sonra konut kredisi faiz oranları değişti mi? Konut kredisi faiz oranları azaldı mı? İşte detaylar…

Konut kredisi faiz oranlarında değişiklik var mı? Bayramdan sonra bankaların konut kredisi faiz oranları!

Konut kredisi faiz oranları konusunda araştırmalarını sürdüren vatandaşlarımız, bu faizlerin düşmesini bekliyor. Bundan dolayı gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın haziran ayı için yapacağı para politikası toplantısına çevrildi. Bu toplantı konut kredisi faiz oranlarının geleceğini belirleyecek.

TCMB Haziran Ayı Para Politikası Kurulu yarın itibariyle toplanıyor. Daha önce döviz kurundaki dalgalanmalar ve enflasyonun yükselmesinden dolayı faiz oranları %24 oranına çıkarılmıştı. Eylül 2018 tarihinde alınan bu karar sonrasında faiz oranları değişmedi. Bu durumdan bankalar da etkilendi. Bankalar kredi kullanım miktarını ve likiditeyi doğrudan etkileyen repo faizlerinin artmasından dolayı konut kredisi faiz oranlarını yükseltti.

Eylül 2018 tarihinden beri konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %2 seviyelerinde yer aldı. Yarın yapılacak toplantıyla ilgili yorum yapan uzmanlar, konut kredisi faiz oranlarının beklenilen seviyede düşmeyeceğini söylüyorlar.

TCMB geçtiğimiz yaz aylarından itibaren sıkı para politikası uygulamaya başlamıştı. Paranın değerini korumak adına yapılan bu politikalar, bu toplantıda yerini gevşemeye bırakabilir. Bazı uzmanlar da yarın ki toplantıda faiz indiriminin yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Daha önce merkez bankasından yapılan açıklamalara baktığımızda enflasyon düşmeden ve döviz kuru dengelenmeden faizlerin düşmeyeceği yönündeydi. 12 aylık enflasyon oranının açıldığı Mayıs ayında enflasyonun %19.91 olduğu açıklanmıştı.

Dünya genelinde merkez bankalarının yaptığı açıklamalara bakacak olursak, özellikle Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell faiz indiriminde bulunabileceklerinin sinyallerini verdi.

Merkez bankasının haziran ayı için yarın yapacağı toplantının faiz oranlarını doğrudan etkileyeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar faiz oranlarını döviz kuruna bağlıyor. Döviz düşerse faiz oranları da düşecektir. Repo faizleri de düşerse konut kredisi faiz oranları düşecektir.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI!

Şu an itibariyle güncel konut kredisi faiz oranları %2.13 olarak göze çarpmaktadır. En düşük konut kredisi faiz oranı 100.000 TL’ye kadar kullandırımlar için %1.55, üzeri tutarlarda ise %1.65 olarak uygulanıyor. Özel Bankalardaki en düşük konut kredisi seviyesi %1.72. En yüksek konut kredisi faiz oranı da %2.77 düzeyinde seyrediyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler