Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum! Faiz Oranlarındaki Düşüş İvmesi Devam Edecek Mi?

Bankaların faiz oranlarında indirim kararı almalarının ardından, konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş sürüyor. Son olarak konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.08 seviyelerine geriledi.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum! Faiz Oranlarındaki Düşüş İvmesi Devam Edecek Mi?

Bankalar konut kredilerindeki faiz oranlarında indirime gitmeye devam ediyor. Şubat ayının ilk haftasında 11 banka konut kredilerinde indirim kararı aldı. Akbank, Garanti Bankası, HSBC, Kuveyt Türk, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Ziraat Bankası, Anadolubank, ICBC ve ING Bank son zamanlarda faiz indirimi uyguladı.

Yapılan indirimlerin ardından konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.08 seviyelerine kadar geriledi. Bankalar arasında en az faiz oranı ise %1.68 olarak belirlendi. En yüksek faiz oranı ise %2.60’a geriledi.

İlk İndirimleri Kamu Bankaları Yaptı

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarında indirime giden ilk bankalar oldu. Ziraat Bankası’nın geçtiğimiz günlerde konut kredisi faiz oranını %1.68 seviyelerine indirmesi diğer bankaları da etkiledi. Özel bankalarda konut kredilerinde faiz indirimi yaptı.

150.000 TL’lik bir konut kredili ve 5 yıl vadeli bir kredi için hesaplama yapıldığında en asgari aylık ödeme 3.980 TL olacak. Toplam geri ödeme tutarı ise 239.250 TL olarak hesaplanıyor.

Berat Albayrak’ta konuyla ilgili olarak, kredi faiz oranlarının düşüşe devam edeceğini ve önümüzdeki aylarda sektörün fazlasıyla rahatlayacağını belirtti. Albayrak ayrıca, 2018 Eylül ve Ekim aylarında başlayan sıkıntılı sürecin geride bırakılacağını ifade etti. Albayrak açıklamalarında, bankacılığın likidite açısından daha iyi bir döneme gireceğini de belirtti. Berat Albayrak son olarak, korku kaygıların atlatıldığını, çeşitli spekülasyonların ortaya atıldığını bu olumsuz dedikodulara itibar etmemek gerektiğini ve 2018 yılının son aylarında yaşanan olumsuzlukların dağılmaya başlandığını vurguladı.

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş İvmesi Devam Edecek Mi?

Bakan Albayrak’ında açıklamalarından anlaşılacağı gibi konut kredisindeki faiz oranlarının düşüşün önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde konut kredisi faiz oranlarında uygulanan indirimlerin daha büyük oranlara gelmesi bekleniyor. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş gerçekleşmiş olsa da, bu durumda bile oranlar psikolojik seviyenin üzerinde.

Ekonomi uzmanlarına göre Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirime gitmemesi halinde konut kredisi faiz oranları %1’e yakın seviyelere gelmeyecek. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması için ise en erken tarih olarak Haziran ayının beklenmesi gerekiyor.

Faizlerdeki düşüşler sürmeye devam etse bile, faiz oranlarının döviz krizinden önceki dönemdeki değerlere gelmesi zaman alacak gibi görünüyor.

Bankaların en son uygulamaya koyduğu konut kredisi faiz oranlarını aşağıda derledik.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 120 ay vadeye kadar konut kredilerinde limit sınırı uygulamadan %1.68 faiz oranı il kredi veriyor. Ayrıca konut kredisi ürünleri bakımından da kredi tahsis ücreti alınmıyor.

İNG Bank

İNG Bank konut kredisi faiz oranlarında indirim kararı almasının ardından 120 ay vadeye kadar %1.71 faiz oranı ile konut kredisi verebiliyor. Bankanın konut kredisi faiz oranı uygulanan sigortalardan sonra %1.69 seviyelerine kadar gerileyebiliyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Katılım Bankası 60 ay vadeye kadar %1.79, 61 ile 120 ay arası vedelerde ise %1.84 faiz rakamlarıyla konut kredisi veriyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 120 ay vadeye dek yüzde 1.89 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Akbank

Banka 12 ile 120 ay arasında vadeler ile %1.85 faiz oranlarıyla konut kredi fırsatı sunuyor.

Halkbank

Halkbank Canım Evim Konut Kredisi kampanyası kapsamında 120 aya kadar vadeli kredide %1.92, 180 aya kadar vade de ise %1.86 oranı ile kredi imkanı sunulacak. Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında ise %1.77 faiz oranı ile konut kredisi veriyor.

Garanti Bankası

Garanti Bankası 120 vade ile 500.000 TL‘ye %1.94 faiz oranı ile kredi imkanı sunuyor. 121 ile 240 ay arasındaki vade fırsatında ise faiz oranı %2.14 olarak belirlendi.

QNB Finansbank

120 ay vadeye kadar %2.04 faiz oranı ile konut kredisi verilecek.

Vakıfbank

Vakıfbank standart konut kredisi kapsamında %2.09 faiz oranı belirledi. Sarı Panjur kampanyasında ise 120 ay vadeye kadar %1.77 konut kredisi faiz oranı fırsatı müşterilere sunulacak.

Türkiye Finans

Türkiye Finans Katılım Bankası 60 ay vadeye kadar %2.14, 120 ay vadeye kadarsa %2.24 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor.

DenizBank

Banka 60 ay vadeli konut kredisinde %1.99 faiz oranı, 61 ay ile 180 arası vadede ise %2.29 faiz oranını belirledi.

Şekerbank

Şekerbank 36 vadeyle olan konut kredisinde %1.99 faiz oranı uygulayacağını duyurdu. 37 ile 120 ay arası vadede ise %2.29 faiz oranıyla konut kredisi verilecek.

Anadolubank

60 ay vadeyle %2.3, 120 ay vadeli kredide ise %2.5 faiz oranlarıyla konut kredisi verilecek.

ICBC Bank

ICBC Bank standart konut kredisi kampanyasında %2.4 faiz oranı uygulayacak. Yeni Evim Konut Kredisi kampanyasında ise 120 ay vade ile %1.69 oranında konut kredisi fırsatını müşterilerine sunacak.

İş Bankası

İş Bankası standart konut kredisinde %2.5 faiz oranı, Sonbahar Konut Kredisi paketinde ise %1.88 faiz oranı kullandırıyor.

TEB

TEB Bankası 3-180 ay arası vadelerde %2.58 faiz oranı ile konut kredisi verecek.

HSBC

HSBC Bank 120 vade ile %2.6 oranında konut kredisi faiz oranı fırsatı sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 01:59

YORUM EKLE