Konut Piyasası Hareketliliği İçin Faiz Oranları Düşürülmeli, Konut Alımına Yeni Teşvikler Yapılmalı!

Konut alım-satım piyasasındaki durgunluk sonucu zor günler geçiren inşaat sektöründe bir çözüm önerisi de Ordu Emlak Müşavirleri Deneği Başkanı Uğur Yüce’den geldi. Yüksek faiz oranı ve konut durgunluğuna çözümler ne olabilir sorusuna haberimizde cevap arıyoruz.

Konut Piyasası Hareketliliği İçin Faiz Oranları Düşürülmeli, Konut Alımına Yeni Teşvikler Yapılmalı!

Açıklamalarda bulunan Yüce, faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini, ev alımında yeni teşvikler yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve konut piyasasının gelişmesi için çabaladıklarını belirten Yüce 2019 yılında pazardaki durgunluğa karşı atağa geçmeleri gerektiğini belirtti. Yüce, faiz oranlarını beğenmeyen bankaların ise kimi zaman kredi vermeye yanaşmadığını ve devletin bu yönde çalışma yapması ihtiyacının ortaya çıktığını belirterek ‘Bu sektör 550 farklı malzeme içeriyor ve çoğu kişiye istihdam sağlıyor. Emlak sektörünün önündeki engellerin kaldırılması, stokların tüketilmesi ve piyasayı canlandırıcı etkiler öne sürülmelidir.’ dedi.

Ordu’da ki kira fiyatlarının her geçen gün arttığını belirten Yüce, kentsel planlamanın doğru yapılamadığını ve bunun sıkıntıları gidermek için yapılan yatırımların sonucu olarak Ordu şehrinin göç aldığı çoğunlukla Körfez ülkeleri vatandaşlarının ilgi gösterdiğini belirterek, muasır seviyede bir üretim gerçekleştirmeleri gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 16:02

YORUM EKLE