Konut Satışlarında Kredi Kullanımı Büyük Oranda Azaldı!

Faizlerin yüksek seviyelerde seyretmesi sebebiyle konut satışlarında kredi kullanımı büyük oranda azaldı. Konut alımlarındaki kredi kullanımı yüzde 38 seviyelerinden yüzde 20'lere kadar geriledi.

Konut Satışlarında Kredi Kullanımı Büyük Oranda Azaldı!

Yabancı yatırımcılara konut satışları devam ediyor. Yabancılara konut satışında bir önceki yılın Ocak ayına göre %21.9 arttı ve satış rakamı 4 bine yaklaştı. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Altın emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yılda yabancıların konut satışlarına fazlasıyla ilgi gösterdiğini ve dövizlerdeki artışın yabancılar tarafından avantajlı karşılandığını belirtti.

2018 yılını 1 milyon 375 bin 398 konut satışıyla kapatan gayrimenkul sektöründe, Ocak ayına dair konut satışlarının analizi yayınlandı. Analizlere göre 2019 Ocak ayı içerisinde yabancılara olan konut satışları artış gösterdi.

Türkiye genelinde ise konut satışları bir önceki yılın Ocak ayına göre %24.8 oranında azalarak, 72 bin seviyelerine geriledi. Türkiye genelindeki konut satışlarında İstanbul yüzde 18,4 payla en yüksek orana sahip olan il oldu. Satış raporlarına göre İstanbul’u takip eden il 6 bin 785 konut satışıyla Ankara oldu. Ayrıca listenin üçüncü sırasında 3 bin 795 konut satışı ile İzmir yer aldı. Konut satışlarının en az olduğu iller ise 7 konut ile Ardahan, 9 konut ile Hakkari, 17 satış ile Bayburt oldu.

İstanbul Yabancıların İlgi Odağı Oldu

2018 yılında yabancılara satılan konut sayısının %78.4 oranında arttığını belirten Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yılda da yabancılara satışların arttığını ve döviz kurlarının yabancılar için çok avantajlı olduğunu ifade etti. Yabancılara satış rakamlarını da söyleyen ÖZelmacıklı, bir önceki yılın Ocak ayına göre %81.9 oranında artış olduğunu ve satışların 4 bine yaklaştığını vurguladı. Ayrıca Özelmacıklı yabancıların ilgi odağının İstanbul olduğunu, Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova’ya da ilginin olduğunu açıkladı.

Konut Satışlarında Kredi Kullanım Oranları Geriledi

Konut kredisi faiz oranlarında yükseklerde seyretmesi konut satışlarına olumsuz olarak yansıyor. Bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özelmacıklı, günümüzde %1.68 faiz oranıyla 120 ay ve 100 bin TL’lik bir konut kredisinin, aylık tutarının 1943 TL olduğunu, toplam geri ödemenin de 233 bin 181 TL olduğunu belirterek bu durumun müşterilere olumsuz yansıdığını vurguladı. Bundan dolayı toplam satışlar içerisinde ipotekli satışlar yüzde 20 seviyelerine kadar geriledi. Bu satışların bir kısmı müteahhit şirketlerin finansman ihtiyaçlarının çözümü için yapılan satışlar.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 16:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler