Konut Satışlarındaki Düşüşün En Büyük Nedeni Yüksek Faiz Oranları

İEO Başkanı Nizamettin Aşa, inşaat sektöründeki daralmanın temel sebebinin yüksek faiz oranları olduğunu söyledi. Aşa, Türkiye genelinde geniş kapsamlı bir kampanyaya ihtiyaç duyulduğunu ve çok sayıda potansiyel alıcı olduğunu kaydetti.

Konut Satışlarındaki Düşüşün En Büyük Nedeni Yüksek Faiz Oranları

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Ocak ayında konut satışlarının yıllık yüzde 24.8 oranında azaldığını işaret ederek sektördeki daralma hakkında konuştu. Aşa, konut satışında faiz engelinin büyük bir duvar oluşturduğunu aktardı.

Konut Kredisi Satışları Yüzde 80 Düştü

Aşa, faiz oranlarının yükseldiğini anlatarak konut kredisi satışlarının yüzde 80 oranında düştüğünü söyledi. Düşüşün temel sebebinin faiz oranları olduğunu hatırlatan Aşa, mevcut faiz oranlarının psikolojik sınırın çok üzerinde olduğunu belirtti. 300 bin TL’lik bir ev için ortalama 600 bin TL geri ödeme yapıldığını aktaran Aşa, ciddi bir alıcı potansiyeli olduğundan söz etti.

KDV İndirimi Projelerle Sınırlandırıldı

Aralık ayındaki kampanyalara atıfta bulunan Aşa, KDV ve tapu harcı indirimlerinin sektörü canlandırdığını söyledi. Aşa, kampanyaların belirli projelerle sınırlandırıldığını aktararak piyasanın daha büyük bir kampanya arayışında olduğunu kaydetti. Tapu harcı tutarlarının oldukça yüksek olduğunun altını çizen Aşa, bu seviyenin düşmesi için devletin elini atması gerektiğini savundu. Aşa, toplumun bütününe hitap edecek nitelikteki kampanyalar için gerekli indirimlerin yapılması gerektiği önerisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 22:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler