Konutta KDV ve tapu harcı indirim süresi ne kadar? indirimler ne zaman bitecek?

Ülke ekonomimizin en önemli yapı taşı olan konut sektöründe tapu harcı ve KDV indirimi geldi. Beyaz eşya ve mobilyaya da gelen indirimlerden yararlanmak için kısa bir süre kaldı. Üç ay sürecek olan indirim uygulaması yıl sonunda bitiyor. İşte detaylar…

Konutta KDV ve tapu harcı indirim süresi ne kadar? indirimler ne zaman bitecek?

Ülkemizin ekonomisinde en önemli paylardan biri olan konut sektörünü canlandırmak adına önemli adımlar atılıyor. Daha önce uygulamaya konulan vergi indirimler 31 mart günü sona ermişti. 3 aylık süreyle getirilen bu indirimler Cumhurbaşkanlığı kararıyla uzatıldı. Alınan yeni karara göre indirimler yıl sonuna kadar devam edecek. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı piyasaların canlandırılması adına alınan bu kararın sorunlara çözüm olması bekleniyor.

KONUTTA KDV ORANI YÜZDE 8 OLDU

Konut sektöründe alınan KDV oranlarında indirime gidildi. 150 metrekareden büyük konutlarda KDV oranı yüzde 8’e düşürülürken, 150 metrekareden küçük konutlar indirim kapsamına alınmıyor. 500 bin TL değerindeki ev için ödenen 90 bin TL KDV, artık 40 bin TL olacak. Buna göre 50 bin TL vatandaşın cebinde kalmış olacak.

TAPU HARCINA YÜZDE 3 OLDU

Konut sektörünün canlanması için tapu harcına da indirim geldi. Daha önce yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3’e indirildi. Mayıs ayından beri uygulanan yüzde 10'luk indirim ile 300 bin liralık bir konutta KDV'den 30 bin TL, tapu harcı tarafın 3 bin TL cepte kalacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler