Korona virüs nedeniyle verilen devlet destekleri ve başvuru şartları

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik olarak etkilenen vatandaşa destek paketleri hazırlandı. Devlet 8 farklı destek paketiyle vatandaşların yanında. Korona virüsü nedeniyle verilen 8 devlet desteği haberimizde.

Korona virüs nedeniyle verilen devlet destekleri ve başvuru şartları

Korona virüsün ekonomik etkilerini azaltmak için yetkililer destek yardım paketlerini devreye soktu. Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Bakanlıklar ve birçok kamu kurumu destek paketlerini açıkladı. Bu süreçte ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik İstikrar Kalkanı devreye sokmuştu.

Bu paketin ardından salgının artmasını engellemek için yeni tedbirler ve bu tedbirlere bağlı olarak yeni destek paketleri hazırlandı. Destek paketleri başta dükkanları kapatılan esnaflar olmak üzere nakit sıkıntısı yaşayan herkes için hayata geçiriliyor.

Korona virüs nedeniyle verilen devlet destekleri

Korona virüs salgınının artmasını engellemek adına birçok işyeri geçici olarak kapatılmıştı. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile hangi işyerlerinin geçici olarak kapatıldığını duyurmuştu. Bu süreçte dükkanları kapatılan esnaf nakit sıkıntısı çekmemesi için devlet destekleri hazırlandı. Bu desteklerle işyeri sahiplerine yardım edilirken aynı zamanda işçilerin işlerinden çıkarılmalarının önüne geçilmek isteniyor.

Ekonomik İstikrar Kalkanı ile başlayan destek paketlerine birçok kurumdan destek gelirken bankalarda İstikrar Kalkanı paketlerini duyurmaya başladı.

Halkbank korona virüs destekleri

Halkbank korona virüs nedeniyle yaşanacak ekonomik zararlara karşılık destek paketlerini açıkladı. Bu kapsamda banka Esnaf Destek Kredisi ile İşe Devam Kredisi paketlerini devreye soktu ve esnafa düşük faizli kredi imkanı sağladı.

Halkbank ayrıca 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken kredi borcu ve kredi kartı borçlarında erteleme yapacağını da açıkladı. Banka bu uygulamalarıyla ekonomik devamlılığı sağlamaya çalıştı. Halkbank bu destek paketlerinin yanı sıra esnaf ve sanatkarlara Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapacakları ödemelerde de kolaylık sağlayacağını açıkladı.

Halkbank’ın bir diğer uygulaması ise 6 ay ödemesiz kredidir. Banka işletme sahiplerine ve nakit sıkıntısı çeken vatandaşlara ilk 6 ayı geri ödemesiz kredi fırsatı sunuyor.

Ziraat Bankası korona virüs destekleri

Halkbank gibi bir diğer kamu bankası Ziraat Bankası da korona virüsten etkilenen vatandaşa Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında destek paketlerini sundu. Ziraat Bankası İşe Devam Kredi Desteği paketiyle işyeri sahiplerine 6 ay geri ödemesiz kredi desteği sunuyor. Banka 36 ay vadeli olarak verdiği destek kredisinde yıllık %7,5 faiz oranı uygulayacak.

İşyeri sahiplerinin yanı sıra Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ile Ziraat Bankası nakit sıkıntısı çeken tüm vatandaşlara bireysel kredi verecek. Banka bu kapsamda 3 farklı şekilde kredi veriyor. Ziraat Bankası 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL Temel İhtiyaç Destek Kredisi ile vatandaşların nakit sıkıntısı yaşamasını önlemek istiyor. Banka söz konusu kredide ilk 6 ay geri ödeme almazken, 36 ay vade imkanını da vatandaşlara sundu. Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvuruları 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle başladı.

Vakıfbank korona virüs destekleri

Korona virüs nedeniyle vatandaşlara ekonomik destek verecek bir diğer bankada Vakıfbank oldu. Vakıfbank 9 maddeden oluşan destek paketini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bankanın hazırladığı pakette 30 Haziran tarihine kadar olan banka ödemelerinde erteleme imkanı yer alıyor. Bunun yanı sıra Vakıfbank bireysel kredilerde de vatandaşlara kolaylık sağlayacağını duyurdu.

Her haneye 1.000 TL maddi destek

Korona virüs nedeniyle ekonomik olarak sorun yaşayan vatandaşlara bir destekte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık her haneye 1.000 TL destek vereceğini ve desteklerin 1 Nisan ile 5 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatacağını açıkladı.

Korona virüs nedeniyle işsiz kalanlara devlet desteği

Korona virüs nedeniyle işsiz kalanlara devlet işsizlik maaşı kapsamında 1.7000 TL ile 4.000 TL arasında aylık destek verecek. SGK kapsamında çalışan ve korona virüs nedeniyle çalışanlar bu imkanda faydalanabilecek.

10.000 TL Temel İhtiyaç Desteği

Korona virüse karşı alınan ekonomik tedbirlere en büyük destek üç kamu bankası yani Ziraat, Halk ve Vakıfbank’tan geldi. Üç kamu bankası korona virüs kapsamında çıkardıkları destek paketlerinin yanı sıra vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği adı altında bireysel kredi verecek. Kredi ilk 6 ay geri ödemesiz olarak verilirken, isteğe göre 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak verilecek.

Sağlık çalışanlarına korona virüs desteği

Şüphesiz korona virüse karşı en büyük çabayı sağlık çalışanları gösteriyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı personeline en üst tavandan prim ödemesi yapacak. Bakanlık 5,7 milyar liralık bir kaynak ayırdığını açıklamıştı.

Emekli vatandaşlara yönelik korona virüs desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı korona virüse karşı vatandaşlara hazırladığı destek paketinde emekli vatandaşlara da yer verildi. Bakanlık emekli vatandaşlara korona virüs salgını dönemi ile beraber en düşük emekli maaşının 1.500 TL olarak güncellendiğini açıkladı. Bakanlık bu artışın yanı sıra 65 yaş ve üzeri vatandaşların maaşlarını almak için bankaya gitmelerine gerek kalmaması için ödemelerin evlerine getirileceğini de açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 02:17

YORUM EKLE