Koronavirüs kredi ve kredi kartı borcu erteleme başvurusu nasıl yapılır? Hangi bankalar kredi ve kredi kartı borcu ertelemesi yapıyor?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, bu salgın sürecini mali açından en az hasarla atlatılabilmesi için bankalar tarafından müşterilerine özel bazı yardımlar sunulmakta. Yeni kredi çekmiş ve geri ödeme günler yaklaşan kredileri için özellikle maddi açıdan sıkıntılı durumda olan vatandaşlar Koronavirüs kredi ve kredi kartı borcu erteleme başvurusu nasıl yapılır? Hangi bankalar kredi ve kredi kartı borcu ertelemesi yapıyor? Sorularının yanıtlarını merak ederek cevap aramaya başladılar. İşte konuyla ilgili tüm soruların cevapları yazımızın içeriğinde.

Koronavirüs kredi ve kredi kartı borcu erteleme başvurusu nasıl yapılır? Hangi bankalar kredi ve kredi kartı borcu ertelemesi yapıyor?

Vakıfbank, Ziraat, Akbank, TEB, İş Bankası, Garanti, Akbank tarzı bankaların konut, ihtiyaç, taşıt, tarımsal kredi ve esnaf kredileri tarzındaki tüm parasal fırsatlardan faydalanan vatandaşlar için korona virüs’ün sebebiyle, bu kredilerin ödemelerinin ertelenmesi ve yapılandırılması paketleri açılıyor. Yazımızda kredi borcunu koronavirüs sebebiyle ödeme imkanı bulunmayan kişiler borçlarını ertelemek için başvurularını nasıl yapacak? Banka şubelerine gitmek gerekiyor mu? Sorularının yanıtları mevcut.

Korona Virüs kredi kartı ve kredi borcu erteleme başvurusu

Çoğu banka tarafından, korona virüs sebebiyle imkanı bulunmayan emekliye ve çalışan kişilere corona ile destek paketlerini yayınladı. Bu paketlerden bazıları Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halkbank, İş Bankası tarzı bankalar olmuştur.

TEB Korona Virüs borç erteleme başvurusu kabul ediyor

TEB bankası, mevcut salgın hastalık yüzünden para vermiş olduğu müşterilerine özel olarak bir destek paketi yayınladı. Bu yardım paketine göre TEB üzerinden kredi çeken kişilerin geri ödemeleri 3 ay gibi bir süreyle ileri atıldığı oldu. Borç erteleme başvurularında bulunmak isteyen kişiler TEB Şubeleri üzerinden başvurularını gerçekleştirecekleri gibi, 0850 200 0666 nolu çağrı merkezini arayarak da başvurularını oluşturabilmeleri mümkündür.

Halkbank Korona Virüs tedbirleri ve borç yapılandırma

Halkbank esnaflarımıza özel olarak birden fazla yardımı uygulamaya sundu ve Halkbank, geçtiğimiz bu kötü dönemde esnaf ile birlikte olduğunu görmüş olduk. Corona salgınının getirdiği sonuçları en aza indirmek için alınan önemler  sonuxunda destek paketini yayınlayan Halk Bankası, esnaflarımıza özel olarak 25 bin TL miktarında kredi ve 25 bin TL ticari kredi kartı vereceğini açıkladı. Bununla birlikte verilecek bu kredinin geri ödeme işlemleri 6 ay sonra alınmaya başlanacak.

Halk Bankası bu paketlerin dışında 31 Mart 2020 tarihine kadar, esnaflar olsun, bankanın bireysel müşterileri için olsun tüm geri ödemeleri ileri bir tarihe ertelediğini açıklamıştı. Yapılan açıklamada, banka ana para, faiz veya taksit ücretleri ödemeyen müşterilerinin bu erteleme işleminden yararlanabileceğini söylemişti.

  • Halkbank 2020 yılı Nisan Mayıs Haziran aylarında vadesi gelecek borçlar için de 3 ay süre ile sıfır faizli ekleme yapılacağını açıkladı.
  • 6 ay ödemesiz dönemi olan 25 bin TL. kredinin dönemsel iş yapan esnaflar için 1 Yıla kadar uzatabileceği duyurulmuştu.

Bu fırsatlardan yararlanmak için Halkbank şubelerine başvuruda bulunabileceği gibi, 0850 222 0400 numarasını arayarak çağrı merkezinden de başvurularını yapabilirler.

Ziraat Bankasına borç erteleme başvurusu yapılabilecek

Ziraat Bankası, yeni bir finansmal yardımını yayınlamamaış olsa da bankaya borcu bulunan kişilerin tüm kredilerini 6 ay gibi uzun bir süre erteleme işleminin yapılacağını açıkladı. Bu süre yine Halkbank tarzı sektörlerde bazı dönemler arasında para kazancı olan kişiler için 1 seneye kadar ileri atılabilecek.

Vakıfbank 9 maddelik koronavirüs destek paketi açıklandı

Vakıfbank tarafından bu paket içeriğinde kredilerin geri ödeme tarihlerini 3 aylık maaş ücretine denk bir süreyle vadeli bir kredinin kullandırılmasını, ödemesiz dönemlerin ayarlanması, 1 yıl süreyle borçlarının ödemelerini erteleme, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli finansman sağlanması tarzı konular bulunmaktadır. Bununla birlikte vakıfbankası üzerinden kredi çekmiş kişiler bankaların şubeleri üzerinden veya telefon bankacılığını kullanarak borçlarının ertelenmesi için başvurularını gerçekleştirebilir veya bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

İş Bankası kredi borcu öteleme duyurusu

Koronavirüs salgını sebebiyle gerçekleştirilen ekonomiye destek paketi üzerinden açık ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi taksit ödemeleri ve kredi kartı hesap özetlerinde bulunan borçların 3 ay süre ile ileri atabilirsiniz. Ek hesap faiz tahsil gününüzü de bu konuyla birlikte 3 ay sonraya atabilirsiniz.

Taksit ödemesi bulunan bir bireysel kredinizi ertelediğiniz zaman bu erteleme döneminizin sonrasında, yaşanan dönem ile ilgili kredinin faiz oranı ile taksitleri o döneme göre tekrardan hesaplanır ve ödeme planları tekrardan oluşturulmuş olur. Borçlarınızın ileri tarihe atılması konusunda istenilen her zaman içerisinde İşCep veya intenet şubesi üzerinden “Krediler – Borç Ödeme” sekmesinde borçlarınızın ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Ek Hesap faiz ödeme tarihlerinin ileriye ertelenmesi durumunda, ertelendiği zamana göre Ek Hesap Kullanımları için faiz oluşturma işlemi sürecektir. Ayrıca faiz tahsilatı, 3 ay ileriye ertelenmiş olan faiz ödeme tarihinde gerçekleştirilecektir. Borçlarınızın ileriye atılması zamanında her zaman, yine İşCep veya intenet şubesi üzerinde yer alan Ek Hesap – Borç Ödeme sekmesine tıklayarak hesap borcunuzun ödemesini yapabilirsiniz.

Ödeme taleplerinizi,

  • İşCep uygulaması içinde “Kampanyalar” sekmesinde veya
  • İsbank.com.tr İntenet Şubesi giriş kısmında yer verilen öteleme tekliflerini kabul ederek iletebilirsiniz.

Kredi kartlarınızın hesap özet bilgilerinizi ise İşCep, Maximum veya İntenet şubesi üzerinden mevcut olan faiz oranları içinde 3 aya varan bir süre ile ileriye atabilirsiniz. Yapacağınız bu öteleme işlemlerinizi, Türk lirası hesap özetleriniz için hesap kesim tarihinizin son zamanında yapabilirisniz.

Garanti Bankası konut ihtiyaç kredisi erteleme başvurusu

Garanti BBVA üzerinden farklı bankalarda olduğu gibi finansman yardımından yararlananılabilir. Kredi borçlarını erteleyebilen müşterilere ayrıca banka tarafından destek verilecek.

Corona Virüs nedeniyle kredi borcunu erteleyen bankalar

Belirttiğimiz bankalar virüs salgını sebebiyle müşterilerine özel yardım paketlerini yayınlamış olan bankalardır.

1. İş Bankası,

2. Ziraat Katılım,

3. Kuveyt Türk

4. Altenatif Bank,

5. Halkbank,

6. Türkiye Ekonomi Bankası,

7. Şekeerbank

8. Ziraat Bankası

9. TEB

10. Vakıf Katılım Bankası

11. Denizbank

12. Garanti Bankası (BBVA)

Belirttiğimiz bütün bu bankların sağladığı destek ile ilgili olarak çağrı merkezlerini arayıp ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Bankaların şubelerine giderek, başvurularınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca banka şubelerine gitmeden çağrı merkezleri üzerinden kredi kartı borçları ve kredi borçlarının ödemelerini ileri tarihe erteleme işlemlerinin yapılabilmesi için gereken evraklar ve başvurma işlemleri ile ilgili bilgileri henüz iletmediler fakat bu konular il ilgili gelecek olan açıklamaları, bütün ayrıntıları ile sizlere paylaşmaya devam edeceğiz.

Günün tüm önemli gelişmelerinden anında haberdar olmak için mobil uygulamamızı hemen telefonunda indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Kritik olaylar, sıcak gelişmeler, önemli duyurular her an karşında! Haberin kaynağı Haberport’un Facebook Grubuna dahil olmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Sıcak gelişmelerden asla geri kalmak istemiyorsan Haberport’u Google News’te takip etmeye başla! >>> Haberport Google Haberlere Abone ol!

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 10:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler