Koronavirüs salgını ile iş yeri ve konut kira ödemeleri ile ilgili hangi kararlar alındı? Konut kiraları ertelendi mi?

Koronavirüs salgınından dolayı işyeri ve konut kira ödemeleriyle ilgili bazı kararlar alındı. Kiracılar konut kiraları ertelendi mi diye merak ederken, bu süreçte kiracıları koruyan bazı yeni düzenlemeler yapıldı.

Koronavirüs salgını ile iş yeri ve konut kira ödemeleri ile ilgili hangi kararlar alındı? Konut kiraları ertelendi mi?

Koronavirüs salgını milyonlarca kişiyi ekonomik olarak etkilerken kira sözleşmelerini de etkiledi. Bundan dolayı salgının devam ettiği dönemde iş yeri kiralarına dair önlemleri kapsayan yeni kararlar alındı. Yeni kararlara göre 1 Mart ve 30 Haziran 2020 tarihleri arasında kirasını ödeyemeyen kişiler hakkında, iş yeri sahipleri tahliye davası açma ve sözleşmeyi fesih edemeyecek.

Aynı kararların konut kiracıları için de alınması isteniyor. Konut kiraları için şu ana kadar bir karar açıklanmadı. Ancak 30 Nisan 2020 tarihine kadar icra takipleri durduruldu.

Bu dönemde açılacak tahliye davaları sosyal ve ekonomik olarak ağır sonuçlarının olabileceğine dikkat çeken Sözleşme Hukuku Uzmanı Umut Yeniocak, şu anda konut kiraları için bir karar alınmadığını ve “ancak 30 Nisan’a kadar genel olarak icra takipleri durdurulduğu ve acil işler dışında mahkemeler de işlem yapmadığı için şimdilik, 30 Nisan’a kadar ev kirasını ödemeyene işlem yapılamaz. Ama sonrasında, bu süreçte ödenmeyen kiralar için geriye dönük olarak işlem yapılıp geçmiş kira borcunu ödemeyen kiracı tahliye edilebilir” dedi.

İşyeri Sahibi Kiracıya Tahliye Davası Açamayacak

Bu dönemde işyeri kiracılarını korumak için iki karar hayata geçirildi. Buna göre kiracılar 30 Haziran’a kadar kirasını ödememe hakkına sahip olacak ve geriye yönelik kiralar için tahliye davası açılamayacak.

Gündemde neler oluyor merak ediyorsan, mobil uygulamamızı hemen indir tüm gelişmelerden anında haberdar olmaya başla! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Haberport Instagram Hesabını Takip Et , Türkiye’den ve dünyadan hiçbir gelişmeyi kaçırma >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Gündemin en yeni gelişmelerinin tarafsız yorumlarını kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler