Koronavirüs salgını nedeniyle kirasını ödeyemeyen vatandaşların kira borçları ertelenecek mi? Kirasını ödeyemeyen koronavirüs mağdurları ne olacak?

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını nedeniyle vatandaşlar işsiz kaldı. İşsiz kalan ve kirasını ödeyemeyen vatandaşların kira borçlarının ertelenip ertelenmeyeceği, bu konu ile ilgili herhangi bir kararın alınıp alınmadığı merak konusu oldu. Kirasını ödeyemeyen ve mağdur olan vatandaşlar için henüz yapılan bir uygulama bulunmamaktadır.

Koronavirüs salgını nedeniyle kirasını ödeyemeyen vatandaşların kira borçları ertelenecek mi? Kirasını ödeyemeyen koronavirüs mağdurları ne olacak?

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını nedeniyle iş yerleri kapatıldı ve birçok vatandaş işsiz kaldı. İşsiz kalan ve kirada oturan vatandaşlar kirasını ödeyememektedir. Kira borçlarının ertelenip ertelenmeyeceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Korona virüs vaka sayısı Türkiye’de 30 binleri geçti ve bu durum ekonomiyi oldukça olumsuz etkilemektedir.

Kirasını Ödeyemeyenlere Ne Olacak? Kira Erteleme İşlemi Yapılacak Mı?

Salgın sonrası iş yerleri kapatıldı ve çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı. Kirada oturan ve ekonomik sıkıntı yaşayanlar kira ödemelerinin ertelenip ertelenmeyeceğini merak ediyor. Ekonomik alanda zor bir durum yaşanmaktadır ve bu nedenle kirada yaşayan insanlar mağdur durumda kalmıştır.

Nakit sağlayamayan ve işsiz kalanlar kiralarını ödemekte zorlanmaktadır. Kiracılar için kira erteleme işleminin yapılması beklentiler arasındadır. Hem ev sahiplerinin hem de kiracıların zor durumda kalmaması için bir çözüm bulunması gerekmektedir. Kiralar ile ilgili herhangi bir kararın alınıp alınmadığı merak ediliyor.

Korona virüs salgının sonrasında tedbirler alınmaya ve vatandaşa ekonomik destek verilmeye devam ediyor. Kirada oturan kişiler tedbirlerin arttırılmasını istemektedir. Kira ödeme konusunda zorlanan birçok vatandaş vardır. Şu anda kiralar ile ilgili devlet tarafından yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak bu yapılmayacağı anlamına gelmemektedir. Devlet bu uygulamanın olacağını açıkladı ancak henüz devreye giren bir uygulama bulunmamaktadır.

Konut Kiraları İle İlgili Bir Uygulama Var Mı?

Korona virüs sonrası ekonomik anlamda zor durumda kalan, kirada yaşayan vatandaşlara yardım yapılacağı açıklandı. Devlet, sosyal devlet anlayışı ile vatandaşa yardım etmeye devam ediyor. Konut kiraları ile ilgili henüz bir uygulama devreye girmedi. Kiracılar, konut kiralarını ödemeye devam etmek zorunda kaldı. Vatandaş bu nedenle mağdur oldu ve bu konu ile ilgili bir tedbirin alınmasını istiyor.

İşsiz kalan ve kirasını ödeyemeyen vatandaşlar ev sahiplerini de zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle devletin bu konu ile ilgili bir uygulama yapması gerekmektedir. Aksi halde borçlanacak olan vatandaşlar borçlarını uzun bir süre ödeyemeyeceği için büyük sıkıntılar içerisine girebilir.

Kira Borçlarının Ödenmemesi Durumunda Neler Olacak?

1 Mart ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında kira borçları işleme alınmaya devam edecek. Kira borçlarının ödenmemesi iki haklı ihtar yerine sayılamayacaktır ve aynı zaman da tahliye nedeni de yapılamayacak. Kira borçları bu kapsamda silinmemiş veya ertelenmemiş olacak. Kiraların ödenmesine devam edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Tüm icra ve iflas takipleri, Cumhurbaşkanlığı tarafından nafaka alacaklarının dışında durdurulmuştur. 22 Mart 2020 tarihinde bu karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Ayrıca 30 Nisan’a kadar da kira borçlarının icra takibi yapılmayacak. Alınan karar uygulamaya geçmiştir.

Haberleri anında takip etmek istiyorsan, mobil uygulamamızı indir sıcak gelişmelerden anında haberdar ol! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sen de gündemi yakından takip etmek istiyorsan, bizi hemen şimdi Instagram’da takip etmeye başla. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Tüm merak edilen haberlere yer verdiğimiz Haberport Facebook Grubumuza sen de katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Sıcak gelişmeleri yakından Takip Etmek istiyorsan, hadi, durma Haberport Twitter hesabını Takip Etmeye başla! >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 15:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler