KOSGEB'den Üç Ayda 35 bin KOBİ Ve Girişimciye 566 Milyon Destek Ödemesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı'nı yüksek teknolojiye uyarlayan KOSGEB'in, bu yıl Ocak - Şubat - Mart ayları arasında toplam 35 bin KOBİ ve girişimciye destek verildiğini ve bu desteğin 566 milyon lirayı bulduğunu açıkladı.

KOSGEB'den Üç Ayda 35 bin KOBİ Ve Girişimciye 566 Milyon Destek Ödemesi

KOSGEB aracılığı ile 2019'un ilk 3 ayında KOBİ'lere verilen destek miktarını açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yılın üç ayında 35 bin KOBİ ve girişimciye destek verildiğini bu miktarın 566 milyon lirayı bulduğunu açıklamasında bulundu.

Varank, geçen yılın ilk çeyreğinde KOSGEB'in 216 milyon lira destek ödemesi gerçekleştirdiğini anımsatarak, "2019'un aynı döneminde bu rakam, iki katını aşarak ilk 3 ayda yaklaşık 566 milyon lira destek ödemesi yapoldı. Bu periyotta 35 bin 150 KOBİ ve girişimcimize destek verdik. Söz konusu ödemenin 415 milyon lirası geri ödemesiz, 47 milyon lirası geri ödemeli olarak gerçekleşti. İşletmelerin ve girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla da 104 milyon liralık destek sağladık." diye konuştu.

Varank, KOBİ'lerin teknolojik üretim ve yatırımları için diğer programlar çerçevesinde 259 milyon lira aktarıldığına dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, yeni hükümet sistemimizin sağladığı güçlü koordinasyondan faydalanarak başta KOBİ'lerimiz olmak üzere sanayicilerimizin gücüne güç katacak gerekli adımları atmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İş Birliği Destek Programı ile ilk kez teknoloji düzeyi yüksek KOBİ'lere büyük işletmelerle iş birliği yapmaları durumunda 10 milyon liraya varan destek kararı alan kurum, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile orta-yüksek ve yüksek teknolojili her bir ürün için 5 milyon liraya kadar bütçe ayırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 14:12

YORUM EKLE