Kosgeb kredi borçlarına 3 ay koronavirüs ertelemesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB'in korona virüs için kobi ve işletmelere destek paketinin detaylarını açıkladı. Kosgeb kredi borçları 3 ay ertelendi. 3'lü Kalkan Paketi adı altında KOSGEB destek paketinde 3 ay borç erteleme, 4 ay proje erteleme ve sağlık ürünlerinin üretimine destek yer almaktadır.

Kosgeb kredi borçlarına 3 ay koronavirüs ertelemesi

KOSGEB Kredi Borçları Korona Virüs Nedeniyle Ertelendi

Korona virüs nedeniyle bankalar kredi ödemelerini ertelemişti. KOSGEB de kredi ödemelerini erteleme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi İstikrar Paketi detaylarını açıklamıştı. Yapılan açıklamanın ardından kamu bankaları ve özel bankalar hem kredi ödemelerini ertelemiş hem de destek paketleri sunmuştu. 25 Mart 2020 tarihinde KOSGEB’den de destek geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3’lü Kalkan Paketi hakkında açıklama yaptı.

3’lü Kalkan Paketi Nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, korona virüs için alınan önlemlere ve verilen desteklere bir yenisi eklendi. Destek paketi KOSGEB’den geldi. Kobi ve işletmelerin zor durumda kalmaması için 3’lü Kalkan Paketi desteği sunuldu. 3’lü Kalkan Paketi şunlardan oluşmaktadır:

1.KOSGEB Ödemeleri 3 ay ertelenecek.

2.Projeler 4 ay uzatılacak.

3.Koruyucu Sağlık Ürünleri Üretimine İlave Destek verilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı 3.madde ile ilgili detaylar verdi ve yerli üretime 6 Milyon TL desteğin sağlanacağı belirtildi. Bu paketten yararlanma süresi de salgın bitene kadar olacak şekilde belirlenmiştir.

KOSGEB Kredi Borçları Erteleme İşlemi

Korona virüs nedeniyle kredi ödemeleri 3 ay ertelenmiştir. Ayrıca projelerde 4 ay uzatıldı. Bu paketten yaralanmak isteyenler ne yapmaları gerektiğini merak ediyor. KOSGEB desteklerinden yaralanmak için geri ödemeli olarak verilmiş olan desteklerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar alınmayacağı, ödemelerin ertelendiği belirtildi.

Vade sayısı değişmeyecek ve ek faiz uygulanmayacaktır. Hem devlet kurumlarının hem de özel kurumların bu süreci en az hasarla atlatılması hedeflenmektedir. KOSGEB tarafından da vatandaşa bu zor günlerde destek gelmiş ve 3’lü paket sunulmuştur.

Bu 3’lü pakette 3 ay ödeme erteleme, 4 ay proje erteleme ve yerli üretime destek yer almaktadır. Yerli sağlık ürünlerine 6 milyon TL destek verileceği açıklandı. Yerli üretimde yer alan ürünler; koruyucu gözlük, koruyucu elbise, maske, dezenfektan ve eldiven.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, sağlık ürünleri ile ilgili son durumun yakından takip edildiğini ve bu konuda daima adım atacaklarını belirtti. Sağlık ürünleri ile ilgili projelerin hızlı bir şekilde kabul edileceği ve işleme geçirileceği de belirtildi.

Kobi ve işletmelerin KOSGEB üzerinden aldığı geri ödemeli desteklerin ödemeleri 3 ay ertelendi. 3 ay sonra ödemeler devam edecek ve ek bir faiz uygulanmayacak. KOSGEB Paketi korona virüs salgını sona erene kadar devam edecek.  Bakan Varank, ilk önlem alan ülkelerden biri olduğumuzu ve henüz virüs Çin’deyken önlemlerin alındığını söyledi. İşletmelerin korunması ve üretimin sürekliliğinin sağlanması için bütün olanakların kullanılacağını açıkladı.

Telefonunu gazeten haline getir! Gündemin önemli gelişmelerinden habersiz kalma. Mobil uygulamamız burada! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sen de gündemi yakından takip etmek istiyorsan, bizi hemen şimdi Instagram’da takip etmeye başla. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Hiçbir haberden geri kalmamak istiyorsan, sen de katıl aramıza! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 18:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler