02 Şubat 2019 Cumartesi 16:21
Köylerde Emlak Vergisi Muafiyeti ve Su Faturası İndirim Tarihleri Uzatıldı

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan konuya dair açıklamalarda bulundu. Doğan, önceki düzenleme ile birlikte mahallere dönüşen köylerde, emlak vergisi ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri bünyesindeki vergi gibi bazı payların 5 sene kadar alınmayacağını açıklamıştı. Daha sonradan bu süre 6 yıla çıkartılmış ve 2020 yılında kadar uzatılmıştı.

Daha önceden yürürlüğe konan bu muafiyet sürelerine dair yeni bir karar alındı. Karayolları Trafik Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7159 sayılı kanun kapsamında, bu tarih 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı. Ayrıca 6360 sayılı Kanunla mahalle olan beldelerde içme ve kullanma suları için alınacak olan vergi payları beş yıl süre olmak şartıyla en az olan tarifenin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde belirlenmesi ve uygulanması da 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı.

Bazı belediyeler çalışmalar başladığında, yasaya göre mahalleye çevrilen köy sakinlerinden, Anayasa’nın 73. Maddesine dayanarak emlak vergisi tahsis etmişlerdi. Anayasa’nın 73. Maddesi “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür” hususuna yönelik bir maddedir. Fakat Anayasamızın “Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır” hükmü sayesinde çıkarılan kanun için gerekli vergilerin alınma süresinde tanınan muafiyet süreleri uzatılmıştır.

Doğan ayrıca, yasada gösterilen muafiyet süreleri içinde emlak vergilerini tahsil eden belediyelerden bazıları vatandaşlardan aldıkları ücretleri faizsiz şekilde geri ödediklerini belirtti.

Ödenen Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınacak?

Doğan yasalara aykırı olarak alınan emlak vergisi ücretlerinin iadesi için vatandaşlara kılavuzluk eden açıklamalarda bulundu. Doğan ayrıca vatandaşlara yapmaları gerekli olan adımları açıkladı.

Vatandaşların başvuruları sonucunda belediyeler emlak vergisine dair bir geri ödeme yapmaması durumunda veya verilen dilekçeye 60 gün içerisinde cevap verilmemesi halinde, vatandaşlar 30 gün içerisinde vergi mahkemelerine dava açabilirler.

Mahalleye sistemine geçecek köylerde 5 yıl süreyle içme ve kullanma suları için alınacak ücret, en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmişti. Yine bu uygulama dahilinde süreler uzatıldı. 5 yıllık süre 31.12.2022 yılına kadar uzatıldı.

Bu uygulama görev ve sorumluluk alanları daha önceden belirlenen büyükşehirlerde yer alan köylerde ikamet eden vatandaşlara uygulanacaktır.

Diğer bir yandan bazı belediyelerin konuya yeterli özeni göstermediğini belirten Doğan, bazı belediyelerde suyun normal tarifeden faturalandığını tespit ettiklerini ve bu faturalandırmanın yanlış olduğunu ifade etti. 2022 yıl sonuna kadar içme ve kullanma suyu için alınacak olan ücret, en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmişti. Doğan, belediyeleri standart tarifeyi uygulayacakları yerler hakkında uyardı.

Bu konuyla ilgili mahalleye dönen köylerde yaşayan vatandaşları uyaran Doğan, vatandaşları uyanık olmaya ve içme ve kullanma suyu ücretlendirilmelerinin nasıl faturalandığını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 02.02.2019 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih doğan 2019-01-29 15:35:52

Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum
Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesini amaçlayan mesut beyden bulabiliyorum