İstanbul 24°
parçalı az bulutlu
28 Nisan 2020 Salı 21:49
Kredi borcu devam eden ev satılabilir mi?
Takip Et:


Takvim Gazetesinde köşe yazarı olan Feride Hilal, okuyucuların sorularını yanıtlamaya devam ediyor. Bugün okuyucularından biri üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın satışının mümkün olup olmadığını sordu. Feride Hilal bu soruya şu şekilde yanıt verdi ve köşe yazısında paylaştı:

İpotek edilmiş bir taşınmaz, başka birine ipotek borcu ile birlikte devredilebilmektedir. Bunun için herhangi bir engel bulunmamaktadır. İpotek alıcısının iznine gerek yoktur. Devir ile ilgili tapu müdürü Türk Medeni Kanunu’nun 1019.maddesi hükmü uyarınca alacaklıya durum bildirilmektedir. Alacaklı bir yıl içinde eski borçludan yeni bir teminat talep etmezse bu durumda borçlu kişi yeni maliki kabul etmiş sayılmaktadır. İpotek edilmiş taşınmaz, başka birine belirlenen kanunlar doğrultusunda devredilebilir.


Son Güncelleme: 28.04.2020 21:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.