Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Neler? Limit Artışı Nasıl Yapılır

Gelir seviyenize ve findeks risk raporunuza bakılarak kredi kartı limiti yükseltilmesi mümkündür.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Neler? Limit Artışı Nasıl Yapılır

Kredi kartı limiti neye göre belirleniyor?

Her bankanın belirlediği kredi kartı limiti farklı olmakla birlikte kişinin gelir seviyesine ve SGK'sına bakılıyor. Tabi burda en önemli şart kart başvurusu yapan müşterinin SGK'lı olması gerekiyor. Çünkü banka, müşterisinin sıkıntıya girmeden düzenli olarak borcunu ödeyebilmesinin teminatı olarak görüyor bu durumu. Bir sonraki adımda ise müşterinin kara listeye alınmamış olması gerekiyor. Borcunu düzenli olarak yatırmamış ya da borçlarını ödemede sıkıntı çıkarmış bir müşteri kredi kartını alamamakla birlikte kredi kartına eklenecek limitin oranını da düşürüyor. 

Kredi kartı maksimum ve minimum oranda gelir seviyenize göre belirlenmektedir. Banka size üst limitten kredi kartı sunmuşsa sizlerin talebiyle verilen kredi kartının limiti düşürülebilmektedir. 

İhtiyaçlarımız günden güne artıyor ve pahalılaşan yaşam şartlarında ayakta kalmamız güçleşiyor. Zamanın ilerlemesiyle üzerimize aldığımız sorumluluklar gün geçtikçe artıyor. Evlenecekseniz evlilik masrafları, evliyseniz ve çocuğunuz varsa çocuğun masrafları, ev alacaksanız evin masrafları derken ekonomik bütçemiz buna ayak uyduramıyor ve nakit sıkıntısı yaşıyoruz. Eş dosttan da borç alamıyprsak en uygunu kredi kartı başvuru talebidir. Eğer kredi kartımız varsa ve kredi kartı limitimiz yetmiyorsa kredikartı  limit yükseltme işlemine başvuru yapmamızdır. Peki nasıl kredi kartı limiti yükseltilir? Kredi kartımızın bulunduğu bankaya güncel gelir seviyemizi gösteren bir döküman yollamamız gerekecektir. Sadece  bu dökümanı yollamakta yetmiyor. Bir önceki aldığınız kredi kartı borçlarını nasıl ödediğinize bakılıyor. Borçlarınızı günü gününde düzenli olarak yatırdıysanız ve gelir seviyeniz bu limit yükseltimini kaldırabilecekse banka tarafından kredi kartı limit yükeltimi talebiniz onay görüyor. Bazen bankalar da takibe aldkları müşterilerini borçlarını düzenli ödemesi dahilinde onlara olanaklar sağlayarak kredi kartı yükseltimi için müşterilerini bilgilendiriyorlar. Eğer müşteri bu teklifi kabul eiyorsa kredi kartı limitinin yükseltimi gerçekleşiyor.

Bu durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey gelir seviyeniz ne kadar iyi olursa olsun kara listeye düşmemenizdir. Kara listeye düşen bir müşteri borçlarını ödemede sıkıntı yaşıyor demektir. Banka müşterinin gelir durumuna bakmadan önce findeks risk raporuna bakmaktadır. Her banka kredi kartını düzenli ödeyen, ödeme konusunda sıkıntı yaşamayan müşteri ister. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 23:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler