Kredi kartından çekilen nakit avans mı, yoksa bankadan ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

Nakit ihtiyacı olan kişiler ya ihtiyaç kredisine ya da kredi kartından nakit avans çekmektedirler. Bu durumda olan vatandaşlar; “kredi kartından çekilen nakit avans mı, yoksa bankadan ihtiyaç kredisi mi daha avantajlı?” sorusunun yanıtını arıyor.

Kredi kartından çekilen nakit avans mı, yoksa bankadan ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

Acil nakit ihtiyacınız olduğunda bankaların yolunu tutarız. Karşımıza iki yöntem çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi kredi kartınızdan çekeceğiniz taksitli nakit avans diğer ise ihtiyaç kredisidir. Fakat, paraya bir an önce ulaşma içgüdüsüyle çoğu kişi maliyet hesabı yapmadan kredi çekmektedir.

Diğer Kesintiler

Merkez Bankası’nın aldığı bir kararla kredi kartıyla taksitli nakit çekiminde aylık faiz 1 Temmuz itibariyle %2.15’ten %2’ye düşürüldü. Bu indirimle birlikte kart faizi ihtiyaç kredi faiziyle hemen hemen aynı seviyeye geldi. Nakit avansta faizin TL karşılığının %15’i kadar “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” ve %5’i kadar da “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” alınmaktadır.

Kredi Faizi Yüksek

Kredi faizleri bazı bankalarda öneğin 12 ay vadelerde %1.89- 2.00 arasında olsa da çoğu bankada %2’nin üzerinde bulunuyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde kredi kartından nakit avansın son faiz indirimiyle daha pratik ve avantajlı hale geldiği görülüyor. Ancak bu konularda bazı konuları ve detayları atlamamak gerekiyor.

Gecikirse Faiz Çok Yüksek

Taksitli nakit avansta aylık ödemeler kredi kartı planına göre yapılmaktadır. Nakit avansın ödenmemesi halinde aylık %2.65’lik kredi kartı gecikme faizi uygulanmaktadır. Merkez bunu %2.40’a çekti. Fakat yine de bu oran yüksek ve borcu geciktirmemek önemli. Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması halinde, mevcut dönem borcunun asgari ödeme miktarına kadar olan kısmı için %2.40’lık gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise senelik %2 olan akdi faiz uygulanıyor. Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi halinde işletilecek olan faiz yalnızca anapara üzerine işletilebiliyor. Bankalar kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor.

Aman Bloke Olmasın

Kartın limitinin azalmasına sebep veren taksitli avansta ödemenin gecikmesi, kartın bloke olmasına da sebep olmaktadır. 2013 yılında yapılan bir düzenlemeyle bir takvim yılı içerisinde 3 defa dönem borcunun asgari miktarının altında ödeme yapılması halinde kredi kartı, dönem borcu ödenene kadar nakit çekime kapanıyor. Bu durumda olan kişilerin kredi kartı limiti de yükseltilmiyor.

nakit avans

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 14:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler