Kredi Kullanırken Kira Geliri Kazanç Olarak Gösterilir mi?

Bankalar, kredi verirken kişinin aylık gelir durumunu dikkate almaktadır. Peki kredi kullanırken kira geliri kazanç olarak gösterilir mi? İşte detaylar.

Kredi Kullanırken Kira Geliri Kazanç Olarak Gösterilir mi?

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin kredi notu ve banka siciline bağlı olarak değerlendirme yapmaktadır. Kredi notu iyi durumda olan kişilerin borç ödeme alışkanlıkları dikkate alınır ve bu anlamda en fazla ne kadar aylık taksit ödeyebileceğini göz önünde bulundurur. Bireyin başvuruda bulunduğu kredi tutarına kavuşabilmeleri noktasında bir finansman sağlanmaya çalışılır.

Kişinin gelir durumuna bağlı olarak bir ödeme planı oluşturulur ve bu noktada kişinin aylık geliriyle çekebileceği kredi paralellik göstermektedir. Kredi kullanımı noktasında bireyin sahip olduğu ek gelirler de önem taşımaktadır. Ek gelirin belgelenmesi durumunda bireyin normal gelirine bir ekleme yapılır ve bu bağlamda yeni bir hesaplama ortaya çıkarılabilir.

Ek Gelirin Krediye Etkisi

1300 TL aylık geliri olan bir bireyin eğer 1200 TL yıllık geliri varsa, aylık 100 TL daha fazla taksit ödemesi yapabileceği tutarda bir krediye sahip olabilmektedir. Çünkü bir banka en fazla aylık gelirin yarısı kadar taksit ödemesiyle finansman sağlayabilmektedir. Ek gelirin söz konusu olması durumundaysa 1200 TL/12 = 100 TL olarak karşımıza çıkmakta yani kişi 100 TL daha fazla taksit ödeyebilir olarak görünmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 16:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler