Kredi notu en fazla kaç olabilir? Maksimum kredi notu değeri

Bankalar kredi notunuza göre size kredi veya kredi kartı vermektedir. Kredi notunuzun düşük veya yüksek olması bankalarda yapacağınız işlemleri kolaylaştırır veya zorlaştırır. Peki kredi notunuzun kaç olması gerekli? Maksimum not kaçtır? Detaylı bilgi haberimizde.

Kredi notu en fazla kaç olabilir? Maksimum kredi notu değeri

Bankalar tüm müşterilerin kredi notlarını dikkate alarak işlem yapmaktadır. Müşterilerin yaptığı işlemler kredi notlarını oluşturur ve tüm bankalar bu notlara bakabilir. Kredi notuna göre bankalar size kredi veya kredi kartını kolayca verebilir veya notunuz düşükse kredi almanız zorlaşabilir. Ödemelerinizi zamanında yapmanız bu yüzden çok önemlidir. Bütün bankalar sizin geçmiş ödemelerinizi kontrol edebilir ve buna göre size işlemlerinizde yardımcı olur. Bilgilerinize kolayca ulaşabilen bankalar kredi notunuzu fazlasıyla önemser.

Maksimum Kredi Notu Değeri Ne Kadar?

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmektedir. Kredi çekmeden önce bankalar yeni müşterisinin bankalarla olan geçmişini inceler. Daha önce kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış iseniz ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınızı kontrol ederler. Zamanında yaptığınız ödemeler sizin kredi notunuzun yüksek olmasını sağlar. Bu bilgiyi tüm bankalar kendi aralarında paylaşır ve düzgün müşterileri onları zora sokmayacak müşterileri bünyesine alır.

Kredi puanınız herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmaya başladığınızdan itibaren oluşur. Ödemeleriniz düzenli ve asgariden fazla ise bu kredi notunuzun yükselmesini sağlar ve ilerde herhangi bir bankaya gittiğinizde işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Ödemelerinizi zamanında yapmıyorsanız ve pek çok aksaklık yaşattıysanız kredi notunuz düşer ve bu durum uzun süre yaşanırsa banka sizi kara listeye alır. Kara listeye alınan müşteriler bir daha kredi veya kredi kartı alamaz. Ödemelerini bitirdikten sonra 5 yıl içinde kredi notu sıfırlanır

Kredi Notu En Fazla Kaç Olabilir?

Bankalar için önemli olan kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değişiklik gösterir. Ödemelerinizi zamanında yapıp yapmamanız sizin kredi notunuzu belirler. Ödemelerinizi zamanında yapmıyorsanız kredi notunuz 0 puana yaklaşır ve bu durumda kara listeye girersiniz. Ödemelerinizi zamanında ve fazlasıyla yapıyorsanız puanınız 1900 e yaklaşır ve bu durumda bankaların tercih edeceği bir müşteri olursunuz. Bankaların çoğu kredi notunuzun 1700 ve üzeri bir puanda olmasını ister. Bu puandan daha düşük ise kredi veya kredi kartı işlemlerinizi gerçekleştirmez.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 10:52

YORUM EKLE

Popüler Haberler